Cyklo výlet za tigrami

Pozývam všetkých nadšencov cyklistiky na cyklo výlet okolím Bratislavy. Pôjdeme do Kostolnej pri Dunaji a navštívime chovnú stanicu najväčšej žijúcej šelmy na svete SIBíRSKEHO TIGRA (majú tam v súčasnosti aj asi 7 ks mláďat). Odvážlivci môžu vstúpiť do klietky v sprievode ošetrovateľa za 10 €. Vstupné  na prehliadku je dobrovoľné. Okrem tigrov je tam aj jeden pár levov. Cesta v dĺžke 60 km, s prevýšením asi 40 m je z väčšej časti vedená po cyklocestách a poľných komunikáciách a asi 15 až 20  km po málo frekventovaných cestách. Pozrieme mohylu M. R. Štefánika, dáme zmrzku v Ivánke alebo v Podunajských Biskupiciach a navštívime tigrov.  Pre menej zdatných je možnosť skrátenia túry a nastúpenia na vlak v Senci, čo by predstavovalo cca asi 35 km. Vhodné pre trekové a horské bicykle.
Cyklo sa koná 21.4.2012, o 9,00 hod. Stretávka pod Prístavným mostom, pumpa Jurki z Bratislavskej strany, v prípade ak nebude pršať.
Ahojte Ivan
 
 
Putovanie za sibírskym tigrom.

                Je sobota, prebúdzam sa do usmokleného rána. Pri prechádzke so psom pozerám s nádejou na oblohu. Ešte mrholí, no mračná sa začínajú pretrhávať. O 7,00 hod. vyrážam na stretávku s priateľmi cyklistami. Cestou sa zastavujem pre Majku. Ako nová cyklistka má ešte rešpekt z premávky. Spolu vyrážame na miesto stretávky pod Prístavným mostom. Tam nás už čaká Zuzka, Marta, Janka a Štefan. Prichádza Milan s Jankou . Ako posledný prichádza Paľo.  Po spoločnej fotografii sa lúčime s Jankou, ktorá nás prišla pozdraviť, ale pre povinnosti s nami nejde. Po rozlúčení vyrážame na cestu. Počasie sa umúdrilo a vyzerá to na pekný deň. Od mostu prechádzame cyklocestou okolo Malého Dunaja k mohyle Štefánika. Po krátkej zastávke pokračujeme smer Ivánka pri Dunaji, Bernolákovo a Nová dedinka. Dievčatá nasadili strhujúce tempo a tak máme čo robiť, aby sme im stačili. Pri Novej Dedinke sa s nami rozlúčil Paľo. Síce sa vyhováral, že musí ísť domov, ale podľa mňa podcenil prípravu. Tempo, ktoré nasadili dievky nezvládol. Zabudol na príslovie „Ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku“. Tu sa nám stráca Štefan, ktorý vyrazil dopredu.

Okolo 11,30 hod. dorážame k Oáze Tigra sibírskeho. Čakáme kým otvoria, akurát prebieha kŕmenie. Tak sa pridávame aj my a konzumujeme svoje zásoby. Zjavuje sa aj Štefan, ktorému zlyhala  GPS navigácia a  trochu blúdil. Okolo 11,45 hod. otvárajú vstup. Tieto šelmy sú majestátne. V oáze je 24 dospelých tigrov a 7 mláďat. Najväčší tiger váži 420kg a najmenší 70 kg. V prírode ich žije podľa slov ošetrovateľa len asi 250 ks. Okrem tigrov sú tam aj 3 levy Berberské. Tieto už v prírode nežijú. Po ½ hodinovej prehliadke spojenej s výkladom, Milan platí dobrovoľné vstupné za všetkých, ktoré sa používa ako príspevok na stravu tigrov (počas cesty sa s ním vyrovnávame). Okolo 12,30 hod. vyrážame smerom na Zlaté Klasy, kde sa zastavujeme u našich priateľov Jožka a Betky. Títo nás už očakávajú pred bránou a posedenie v ich záhradke je príjemným spestrením našej túry. Nachystané sú úžasné dobroty a občerstvenie. V družnom rozhovore nám čas ubieha neskutočne rýchlo. Ešte raz im ďakujem v mene všetkých za príjemné posedenie, ale čas je neúprosný. Okolo 15,00 hod. vyrážame smerom na Čakany,  Miloslavov. Tu sa odpája Štefan a pokračuje po pôvodnej trase do Podunajských Biskupíc. My ostatní ideme s Milanom do Dunajskej Lužnej, kde aspoň s diaľky obdivujeme Jankinu a Milanovu haciendu.  Milan nás pozýva, dúfam že ešte tento rok, na opekačku, spojenú s cyklotúrou. Odtiaľ vychádzame  na starú hrádzu a poza Slovnaft prichádzame k Prístavnému mostu. Deň bol nádherný a všetci sme si to užívali. So zachádzkou do Dunajskej Lužnej sme prešli  okolo 70 km. Ďalšie kilometre pribudli na ceste k domovom podľa vzdialenosti.

 Ahojte, Ivan!

FOTO

2 komentárov
 1. Gitka Moskalova
  Gitka Moskalova says:

  Vy sa ale mate, len vyletiky, zmrzky a my musime zemiaky sadit, ale na druhej strane nam nehrozi nebezpecie, ze sa mozeme stat olovrantom pre tigra sibirskeho. Nech vam ta akcia vyjde, aj vsetky ostatne, ktore mate v plane. Vasi priatelia z vychodu.

  Odpovedať
  • Milan
   Milan says:

   Ďakujeme za prianie. Želáme príjemné sadenie zemiačikov a ak niekedy zavítate do BA a bude práve nejaká akcia, budeme radi, ak sa pridáte.
   Za Endorfín Milan

   Odpovedať

Zanechajte komentár

Chcete sa zapojiť do diskusie?
Neváhajte sa podeliť o svoj názor

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *