Cyklotúra Veľký Meder

CYKLOTÚRA VEĽKÝ MEDER
Kúpanie v termálnom kúpalisku Thermal Corvinus, Pobyt v rybárskej osade Kľúčovec

Termín: 28.5.2016 (sobota)

Odchod: Železničná stanica Petržalka o 8.oo hodine

• Cyklotúra je koncipovaná ako jednodňový cyklistický výlet spojený s návštevou termálneho kúpaliska vo Veľkom Mederi:
– cesta tam na bicykloch
– kúpanie v termálnom kúpalisku
– cesta naspäť vlakom z Veľkého Mederu do Bratislavy.

• Trasa je nenáročná po rovine prevažne po dunajskej hrádzi v dĺžke cca 75 km. V prípade predpovede na celodenný dážď sa cyklotúra zruší.

• Predpokladané náklady na vstup na kúpalisko a lístok na vlak sú cca 12 €.

• Kamarát – klubista Paľo Valentovič ponúka účastníkom cyklotúry možnosť pobytu a prespania zo soboty 28.5. na nedeľu 29.5. v rybárskej osade v Kľúčovci s posedením pri guľáši. Tí cyklisti, ktorí sa rozhodnú využiť túto ponuku potrebujú na prespanie vlastný spacák a 5 € na guľáš.

• Informácie o cyklotúre – Miro Varadínek, Tel: 0904 127 389, miro.varadinek@gmail.com.

• Prosím záujemcov o pobyt v osade v Kľúčovci, aby mi to dali vedieť najmenej 5 dní pred cyklotúrou. Potrebujem dať včas Paľovi počet záujemcov. Ďakujem. Miro

Správa Meder
V sobotu 28. mája sa desať cyklistov vydalo na cyklotúru do Veľkého Medera s cieľom okúpať sa v teplej vode mederských bazénov a niektorí z nich aj stráviť sobotnú noc u kamaráta Paľa Valentoviča v jeho rybárskej osade v Kľúčovci.
Siedmi statoční sme sa stretli na Petržalskej stanici a vyrazili s tým, že ostatní sa k nám pridajú pri kompe v Kyselici. Drobné meškanie spôsobené čakaním na oneskorencov spôsobilo, že sme kompu stihli tak-tak a nemuseli čakať hodinu na ďalšiu.
V Gabčíkove, dá sa povedať na polceste, sme opustili dunajskú dráhu a urobili obedovú prestávku. Po doplnení síl sme pokračovali ďalej po cestách medzi dedinkami Pataš a Čilišská Radvaň. Okolie už malo nádych maďarských púst aj s pre ne typickým stálym protivetrom. Ale aj napriek tomu sme nezlomne pokračovali ďalej s vidinou osvieženia na kúpalisku.
Počas jednej oddychovej prestávky pri Radvani nás zrazu začala predchádzať motorkárska kolóna. Najmenej 1000 motoriek a rôznych motorových trojkoliek a štvorkoliek – neskutočný pohľad.
Na rázcestí za Radvaňou sme sa rozdelili. Jedna partia išla do Kľúčovca k Paľovi a druhá priamo do Medera na kúpalisko.
Myslím, že kúpanie splnilo naše očakávania. Voda bola fajn, kúpalisko ešte nebolo preplnené a reštaurácie aj bufety fungovali naplno.
Tí, čo sme nezostávali na noc v Kľúčovci sme potom sadli na vlak RegioJett – čistý a pohodlný a po hodine a pol sme o cca 20.00 vysadli v Bratislave.
Túra merala podľa môjho merača celkom 75 kilometrov a z Bratislavy do Medera sme išli celkom 7 hodín. Dúfam, že účastníkom sa cyklotúra páčila. Bola dosť dlhá aj kilometrovo aj časovo, takže taký naozajstný celodenný relax.
Miro Varadínek

Okolo 14:00 sa naša družina trhá na dve časti. Jedna mieri priamo do Medera, piati putujeme ďalej k Palovi V. a k Elenke. Fúka silný protivietor a akosi nám začínajú dochádzať sily aj orientácia. Volám Palovi V., zatiaľ sme dobre.
Posledného pol kilometra nám vietor duje do chrbtov a doslova nás doženie až k vstupnej bráne na Palov rybársky ranč. Palo nás natešene víta, ukazuje nám, kam si môžeme odložiť bicykle, a rozkladá riady na guláš. Utekáme sa zvítať aj s Elenkou, ktorá stojí na roli a dôstojne sa zaháňa motykou.
Guláš je výborný. Chvíľu ešte debatujeme, potom nás Palo na dvakrát odvezie do mederského termálu. Stretávame sa aj s členmi našej pôvodnej výpravy, vychutnávame si studenú aj horúcu vodu, tobogany, bufety, ležadlá… Je nám super.
Po dvoch hodinách telesnej aj duševnej očisty sa vraciame k Palovi a k Elenke a zakladáme oheň na večernú opekačku. Špekáčiky, slaninka, baranie rohy, Elenkine príbehy zo života, trochu hudby…
Okolo polnoci sa začína nesmelé rozchádzanie do postelí. Chlapi spia v karavane, baby v dome. Romantika, aká sa len tak ľahko nezažíva. A po tom jedle sa nám celkovo ľahko nezažíva.
Ráno sa budím na bzukot mohutného sršňa. Hniezdo majú priamo v karavane a lietajú dnu a von cez strešný vetrák. Nenápadne si beriem veci a vychádzam von. Krásne tiché ráno. S Vladinom si šupneme ranné kúpanie v rybníku, potom si zapláva aj Ľubka. Kto vymyslel plavky?
Naraňajkujeme sa spolu a pomaly sa lúčime. Po hrádzi sa vraciame iba ja s Laurou, ostatní idú vlakom. Laura má narodeniny a ako darček dostala vietor do chrbta, takže za dve a pol hodinky sme v Šamoríne.
Pane, ďakujeme ti za ľudí, za počasie, aj za ten protivný protivietor, vďaka ktorému sa zjedol všetok guláš. Tešíme sa o rok.
Mário P.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa zapojiť do diskusie?
Neváhajte sa podeliť o svoj názor

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *