,

Cyklovychádzka do Hamuliakova

Cyklovychádzka – nedeľa 10.6.2012, 10:00

 Foto

Miesto stretnutia : Bratislava, Jurki pumpa pod Prístavným mostom

 Trasa: Prístavný most – Povodie Dunaja, prístav – Bajdel, hájovňa – Na Sihoť – Hamuliakovo a späť

Vzdialenosť: cca. 35 km

Trvanie: cca. 4:00

Prevýšenie: cca. 8 m

Predpoveď počasia: Teplota 18 až 22 °C, oblačnosť veľmi vysoká, zrážky predbežne veľmi nízke.

Kontakt: Mário 0908126006

Poznámka: Cieľom vychádzky je pozorovanie vodných vtákov na Dunaji (kto má ďalekohľad, treba pribaliť) a konzumovanie pečených rýb v Hamuliakove.

Správa z cesty:

Je čudné počasie. Obloha zatiahnutá, z diaľky sa ozýva hrmenie, padá drobný dážď. Búrka na hrádzi? To nie je bohvieaká predstava. Volá Hanka, že nás počká pri bufete Shimano. Naobliekaní ako členovia polárnej výpravy vyrážame k Jurki pumpe. Sme tam sami. Počkáme do 10:05, keby sa náhodou chcel niekto objaviť…Nikde nikto. Nastavujeme teda kurz lodenica a ideme. Pred bufetom Shimano stojí Hanka nahodená v krátkych nohaviciach a v tričku s krátkymi rukávmi. Kývame jej v našich šuštiakových vetrovkách. Vyzerá to tak, že sa k nám nepridá nielen nikto z klubistov, ale vôbec nikto, pretože hrádza je úplne prázdna, nikde ani človiečika.
Prechádzame okolo bufetu Jamaica, míňame hájovňu Bajdel a zastavujeme oproti rozdeľovníku Na Sihoť. Toto miesto som vybral zámerne, pretože výlet je zameraný na pozorovanie vodného vtáctva a myslím, že tu by sa mohol ďalekohľad trochu zahriať. Voľným okom vidíme jednu labuť, ďalekohľadom v diaľke rozoznávame jedného kormorána a štyri kačice. Po krátkom občerstvení pokračujeme. Hneď za najbližšou zákrutou sa Dunaj plní vtáctvom od výmyslu sveta, okrem labutí, kačíc a kormoránov pribúdajú celé húfy lysiek, volavky, potáplice a bociany. Smutne sa na nich pozeráme a je nám ľúto, že sme nevyužili posledný zjazd z hrádze k rieke.
V Hamuliakove sme okolo pol dvanástej. Bufet u surfistov zíva prázdnotou a preto prejdeme ešte zo dva kilometre a schádzame výjazdom z hrádze do dediny. Vytipujeme si bufet, do ktorého sa vrátime na obed, a ideme sa povoziť po dedine. Naozaj pekne upravená obec toto Hamuliakovo, obecný úrad ako z nejakej severskej rozprávky, pekne upravený Dom kultúry, jeden park, druhý park, detské ihrisko. Je tu ticho, prejde zopár áut a nejakí cyklisti. Po malej hrádzi sa vraciame späť do bufetu Na hrádzi a objednávame si kráľovský obed. Laura syr s hranolkami, Hanka a ja pečeného hejka a ja som si dovolil ešte fazuľovú polievku. Naozaj chutné jedlo a veľmi príjemné prostredie. Určite sa sem ešte niekedy vrátime.
Naspäť ideme poľnou cestou popri Dunaji a na mieste s najvyššou koncentráciou vodného vtáctva zastavujeme. Je tu približne 100 labutí a 200 lysiek a ďalšie vtáky rozoznávame ďalekohľadom na ostrove uprostred toku. Vyšlo nám slnko, je veľmi teplo a dusno. Na hrádzi sa vyrojili cyklisti, ktorí od rána váhali, či ísť alebo neísť. Hodíme ešte pár žabiek a sadáme na dvojkolesové kone, aby sme s jednou malou prestávkou dorazili až k bufetu Shimano, miestu to nášho ranného stretnutia. Lúčime sa s Hankou, robíme si navzájom chúťky na večeru a ďakujeme si za pekný výlet. Super bolo.

Čestný paroh Mladého srnca: Laure. Bojí sa búrok a napriek tomu to ráno nevzdala.

Foto

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa zapojiť do diskusie?
Neváhajte sa podeliť o svoj názor

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *