,

Cyklovýlet do Marcheggu

Cyklovychádzka –2.6.2013, 10:00

Miesto: Devín, parkovisko pod hradom

Trasa: Devín – Devínska Nová Ves – Marchegg a späť
Vzdialenosť: cca. 30 km
Trvanie: cca. celý deň
Počasie: Polooblačno, teplota 14 – 18 °C, zrážky pravdepodobne iba nepatrné
Doprava: bicyklami
Kontakt: Mário 0908126006

Poznámka: Cieľom cyklovychádzky je rezervácia bocianov v rakúskej dedine Marchegg. Zdá sa nám, že práve v tomto termíne by mohlo byť ďalekohľadom vidno mladé vyliahnuté bociany. Do areálu sa nedá vojsť s bicyklom, treba zobrať zámky na bicykle.
Účastníci: Peťo, Tomáš, Laura, Mário.
Správa z cesty:
Ráno výdatne prší. Píše Zuzka, že s nami nejde, odpisujem jej, že pravdepodobne nejdeme ani my. Presne o deviatej však dážď poľaví a tak sa vydávame po mlákach a v drobnom mrholení do Karlovky a odtiaľ do Devína.
Na parkovisku v Devíne na nás čakajú Peťo s Tomášom, obidvaja prišli autom a práve vykladajú svoje bicykle, zhodou okolností majú obidvaja favority. Tomáš si ešte dofúka gumy a keďže sa nikto ďalší nerúti, vyrážame smerom na Devinsku Novú Ves.
Morava je vyliata na všetky strany a časti spodnej cyklistickej cesty sú neprejazdné, ideme teda po ceste pre autá. Chvíľku sa zastavíme na moste Slobody a prezeráme si zaplavený kraj. Morava je dva až trikrát taká široká ako býva normálne, pod vodou sú okolité lesy a polia takmer až po záhrady Schloss Hofu.
Pri zadnej bráne do zámockého areálu si robíme prestávku na fotenie a na malú desiatu. Potom pokračujeme smerom na Marchegg s malou zastávkou pri dostihovom areáli. Na dráhe premávajú krásne udržiavané koče ťahané koňmi s elegantne oblečenými majiteľmi na kozlíkoch či na laviciach pre cestujúcich. Zaujímavé podujatie. V pozadí hrá vojenská dychovka, naladíme sa teda na jej rytmus a rozbehneme sa dolu z kopca do Marcheggu.
Tichá dedinka, pekné domy aj predzáhradky. O pár minút sme pri vstupe do rezervácie bocianov. Nie je tu žiadny strážnik ani rampa, dotlačíme teda bicykle do areálu a STAROSTLIVO ICH VŠETKY ŠTYRI POZAMYKÁME. Počuli sme totiž, že v Rakúsku sa strašne kradne. Berieme si so sebou dôležité veci ako mobily a doklady a ideme sa pozrieť na rozhľadňu. Cesta je však zaliata vodou, po dvadsiatich metroch sa teda otáčame a vraciame sa k STAROSTLIVO POZAMYKANÝM BICYKLOM.
Je tam ešte jedna cyklistická partia zo Slovenska, ktorá sa celoročne venuje pozorovaniu vtákov a výletom do prírody. Ich šéf nám ponúka nejaké materiály a ukazuje nám ďalekohľad na statíve, v ktorom má zaostrené hniezdo s bocianicou a s mladými. Mladé nevidno, iba keď niektoré vystrčí malú bielu hlavu.
„Aha, orliak! Orliak morský!!“
Všetci sa pozrieme smerom, ktorým ukazuje, ale kým sa jeho nadšenie stihne na nás preniesť, dravec je mimo dohľad. Vraciame sa späť k ďalekohľadom. Keď sa nám zazdá, že už sme videli všetko, čo sa vidieť dalo, vyberáme sa ešte jednou cestou do vnútra rezervácie. Opäť nás zastavuje vysoká voda, vraciame sa teda k STAROSTLIVO POZAMYKANÝM BICYKLOM a pomaly nasadáme na spiatočnú cestu.
Ideme veľmi príjemným tempom, stihneme si obzrieť výkon chrta na rýchlostných závodoch a prechádzame späť na slovenský breh Moravy. Ešte dve tri nervózne zatrúbenia a sme pod devínskym hradom. Dáme si kofolu, chvíľu podebatujeme a rozchádzame sa svojimi smermi. Pod hradom stavajú protipovodňovú bariéru, voda je naozaj vysoká.
Pane, ďakujeme ti za vieru, ktorú k tebe neustále prechovávame, lebo inak by sme určite ráno zaliezli do postelí a pozerali telku.
Čestný paroh Mladého srnca: Máriovi za opravu Tomášovej pumpy. MacGyver by sa mohol učiť.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa zapojiť do diskusie?
Neváhajte sa podeliť o svoj názor

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *