Do boja s manželskou krízou

Do boja s manželskou krízou

Hovorí sa, že manželská kríza sa najčastejšie objavuje v strednom veku. Ako sa prejaví a kedy zaklope na dvere nášho partnerského života, sa nedá teoreticky vyhraniť. Každopádne, nie sú to len mýty, ktoré o nej kolujú, ale neodlučiteľný fakt. Skôr či neskôr postihne väčšinu z nás, a my sa tak ocitneme v situácii pripomínajúcej šachovú partiu.

Kríza verzus manželia
Keď sa kríza vkradne do manželstva, začína sa hrať šach! Na jednej strane bojujú manželia, na druhej manželská kríza. Ak vyhrá „ona“, manželstvo je na pokraji zrútenia a čelí rozvodovému konaniu. Smutné, ale pravdivé. Keď ale obaja partneri majú dostatok vôle a snahy prípadné konflikty vyriešiť a záujem na tom, aby vrátili vzťah do pôvodnej podoby, sú na dobrej ceste, ako nad rozohranou partiou s krízou zvíťaziť!

V dobrom i zlom
Do manželstva vstupujeme s presvedčením, že chceme s partnerom zostarnúť. Sľúbiť si však lásku v dobrom aj zlom až „do hrobu“, je nepopierateľne jednoduchšie, ako samotné uskutočnenie manželskej prísahy. Každý z nás vie, že ak chceme, aby láska prežila, musíme sa vo vzťahu permanentne snažiť. Vyhnúť sa však víru každodenného stereotypu zostáva pre väčšinu z nás len zbožným želaním.

Aby z manželstva nezostalo len slovo
Bežné konflikty v manželstve prekonáva každý z nás. Keď sa však povie „manželská kríza“, ide o problém, ktorý úzko súvisí s ochladnutím vzťahu a vo vzduchu visí otázka: „Ako ďalej?“ Odpoveď je jasná z pocitov všetkých postihnutých: „Takto určite nie!“ Trápenie, pocity odcudzenia či osamelosti nás nútia hľadať východisko z danej situácie. Keď už však kríza zasiahne intímnu sféru nášho života a človek si nedokáže predstaviť, ako takýmto spôsobom bude fungovať ďalej, je potrebné, aby sa o probléme komunikovalo. A to otvorene a bez konfliktu. Iba tak nezostane z manželstva len slovo!

Komunikovať a ešte raz komunikovať
Problémy, ktoré stoja v pozadí manželskej krízy, nemožno špecifikovať. Každopádne, či už je to stereotyp, finančné záležitosti, nedostatok porozumenia, strata záujmu o sex alebo množstvo pracovných povinností, nič iné, ako porozprávať sa, nepomôže. Je to prvý krok k úspešnému vyriešeniu celej situácie. Veľakrát však kríza oboch partnerov ničí potichu. Dlhodobé potláčanie pocitov a chýbajúca komunikácia krízu ešte viac komplikuje. Keď dvaja nevedia nájsť východisko spoločnými silami, ale nechcú sa rozísť, mali by vyhľadať odbornú pomoc. Manželské poradne pomohli už mnohým párom tak, že rozlúskli záhadu manželskej krízy a vrátili vzťahu nový lesk.

Kríza môže manželstvo posilniť
Časť tých, ktorí prekonali manželské problémy, vnímajú krízu v pozitívnom zmysle. Tvrdia, že vďaka nej sa znova s partnerom zblížili. Pochopili totižto, ako im na sebe stále vzájomne záleží. Objavili stratenú vášeň, získali opäť pocit stability na pôde manželstva. V malom množstve tak môže byť kríza zmesou, ktorá okorení partnerstvo a vráti vzťahu správnu dávku intimity.

 

Súvisiace články

 

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa zapojiť do diskusie?
Neváhajte sa podeliť o svoj názor

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *