Katkine pocity z povodia rieky Bečvy

FOTO

PRÍSPEVOKČerešnička na torte

Som nezávislá členka ENDORFÍNU – Katarína

Rada by som sa podelila o zážitky z úžasne pre mňa stráveného času  v dňoch 13.6.2013 – 16.6.2013 na  cyklotúre v povodí rieky Bečva, za rekordnej účastí 30-tych   „VESELÝCH CYKLISTOV“.

Príchod do Vsetína bol vo štvrtok, ubytovali sme sa v jednoduchom robotníckom hoteli SPORT, ktorý mal aj výhody,  mohli sme zagarážovať všetky naše bike a na cyklotúry sme mohli vyraziť  rovno pred ním.

Po večeri sme sa stretli na tribúne štadióna. Prezident Endorfínu Mário nás privítal, mal  pripravené tričká „VESELÍ CYKLISTI“, spolu s hymnou, my sme sa predstavili, každý povedal niečo o sebe a všetci sme už netrpezlivo čakali na ponuky, ktoré pre nás pripravil „cyklonezmar“ Ivan.

V piatok ráno o 9,00 hod. po zaspievaní hymny sme vyrazili smerom na Veľké Karlovice popri Vsetínskej Bečve. Počasie nám prialo. Vždy sa teším na tieto cyklotúry, v očakávaní, čo nové spoznám, čo ma očarí. Stalo sa, po nasadení rýchleho tempa, asi  14 až 17 km/h, som sa spočiatku  stíhala aj kochať, ako pán Hrušinský, nádhernou  prírodou Beskýd, valašských, upravených domčekov, záhrad ale aj predzáhrad, kaskád na rieke Bečve, upravenými, bezpečnými, väčšinou asfaltovými cyklocestami. Po malých prestávkach sme dorazili do Veľkých Karlovic, tu sme sa rozdelili, zdatnejší na čele s Ivanom pokračovali ďalej.

Hlásil sa hlad a už aj moje sedacie svaly.  Na úpätí Javorníkov a Vsetínskych vrchov, sa týčil v nádhernej, miestami nedotknutej prírode, popretkávanej staviteľským umením valašských predkov, horský hotel KÝČERKA, zaparkovali sme bike a niečo  pojedli. Cesta späť bola rýchlejšia, v Karloviciach sme sa zastavili pri unikátnom  drevenom Kostole zasvätenom Panne Marii Sněžné z roku 1754. Kostol je celý drevený, nie je tam použitý jeden klinec.  Po zdolaní cca 60 km sme dorazili do hotela.

Prišla sobota ráno, smer Valašské  Meziričí – Rožňovská Bečva, zdatnejší budú pokračovať až do mestečka Hranice. Opäť nás sprevádzala nádherná scenéria prírody  po oboch stranách cyklocesty, vôňa pokoseného sena, pestro zakvitnutých lúk,  údolí, množstvo lávok cez rieku Bečva, no bolo čo pozerať aj keď moje sedacie svaly dostali zabrať, oplatilo sa. Za dva dni tí slabší zdolali cca 110 km.

 

No a prišla nedeľa – pre mňa čerešnička na torte – PUSTEVNY.

Pustevny  – horské sedlo –  jedno z najznámejších  stredísk Beskýd. Odkiaľ ten názov? Žili tu asi pustovníci, aj  povesť hovorí o synovi  frenštátskeho tkáča, ktorý svojím pustovníckym životom vykupoval posmrtný kľud svojmu hriešnemu otcovi. Posledný pustovník tu zomrel v roku 1874.

Dorazili sme na očarujúce miesto, pred nami nááádherné  „útulny „ Pustevna,  Maměnka, Libušín , ktoré boli postavené slovenským arch.Dušanom Jurčovičom zvaného tiež  „básnik  dreva“.  V jeho stavbách sa odráža silná ľudová tradícia napr. s čičmianskou formou, vracia sa k tradičnej remeselnej aj k ručnej výrobe, interiér Libušín je vymaľovaný do modrých odtieňov s motívmy ľudových legiend s mravoučnými nápismy. Vyšli sme po skalách zvaných Podstupně najprv k vyhliadkovému altánku Cyrilka , daľej k soche  Radegasta , pohanského Boha slnka, hojnosti a úrody. Socha je vysoká 3,3 m a je vytesaná z prírodnej  žuly a  koniec tej nádhery vo výške 1018 m nad morom, súsošie Cyrila a Metoda s kaplnkou, kde je vyhliadková vežička, odkiaľ je unikátny výhľad na pôsobivú beskydskú prírodu. Toľko krásy človek nemôže ani absorbovať. Bol to balzam na oči, dušu, načerpanie energie. Počasie sa totálne vybúrilo, bola tzv. gýčovo modrá obloha.

Chcela by som pochváliť Ivana a Majku za dobre zorganizované podujatie, objednané počasie, pohodu, počas celej akcie, no jednoducho za jedinečný relax.  Skoro som zabudla, vďaka patrí aj mojej sesterničke Marietke.

 

19.6.2013

 Katarína G.

2 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa zapojiť do diskusie?
Neváhajte sa podeliť o svoj názor

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *