Opekačka pod Snežienkou

Vychádzka –nedeľa 6.4.2014, 10:00

Miesto stretnutia: Bratislava, Krasňany, zastávka električiek
Trasa: Krasňany – Pekná cesta, záhrady – Pod Chlmcom – dolná stanica lanovej dráhy
Vzdialenosť: cca. 5 km
Prevýšenie: cca 185 m
Trvanie: cca. 1,5 hodiny
Doprava: MHD, električky aj autobusy
Počasie: oblačno, teplota 14 – 17 °C, zrážky asi žiadne
Kontakt: Mário, 0908 126 006

Poznámka:
Otepľuje sa, už sa dá len tak posedávať resp. polihovať na rozložených vetrovkách, a preto sme si povedali, že by sme mohli skúsiť niečo niekde poopekať. Trochu sa predtým prejdeme, nech si zaslúžime. Navrhovaná trasa sa môže o pár kilometrov predĺžiť hľadaním vhodného a hlavne prázdneho miesta na založenie ohňa. Rozchod bude voľný, dá sa buď vrátiť do Krasnian alebo zísť k Vojenskej nemocnici, do Lamača prípadne až do Marianky. Treba vziať so sebou veľa vody, niečo na opekanie a ani ostrý nôž by nemusel byť na zahodenie.

Účastníci:
Palo B., Klaudika, Yvet, Andy, Vierka, Jarka, Sofia, Denisa, Jožo St., Jožo Su., Pišta, Sveťa, Aďa, Silvia, Janka, Palo, Maťa, Jaro, Janko, Betka, Ivan, Peťo, Monika, Anka, Danka, Dominik, Milan, Silvia, Ľubo, Laura, Mário, Pampúšik, Čiba, Scarlet, Max.
Správa z výletu:
V električke č. 5 k nám v Karlovke pristupujú Milan so Silviou. Milan je červený a vyzerá zle, Silvia síce vyzerá ako vždy dobre, ale je smutná. Je nám celkom jasné, prečo. Zabratí v motivačnom rozhovore celkom náhodou zbadáme cez okno Jankine auto oproti Vinohradom, tak jej hneď voláme, nech sa presunú až k zastávke Pekná cesta.
O chvíľu vystupujeme do pestrého klbka ľudí, všetko našincov. Vyzerá to opäť na mimoriadne hojnú účasť. Postupne sa so všetkými vyobjímame a spravíme si úvodnú fotku aj s Palom B., ktorý sa následne odpája a uteká domov pre bicykel.
Vystupujeme nad sídlisko a po žltej sa ponárame do prekrásneho jarného lesa. V rôznych kombináciách sa o seba zaujímame, vypytujeme sa na novinky a chválime sa úspechmi. Sem tam spomenieme aj ľudí, ktorí s nami práve nie sú, ale nie je to kvôli ohováraniu. Chceme si tým iba povedať, že nám chýbajú a popritom nám samozrejme napadne aj nejaká tá dobromyseľná kritika.
Prvú zastávku na občerstvenie navrhuje Betka a všetci s ňou nadšene súhlasíme. Vyťahujeme keksíčky, ovocie, fľaše s vodou, foťáky a niektorí aj toaletné papiere (zo slušnosti nebudeme konkrétni). Stratili sme Pištu so Sveťou, ale cez telefón sa dozvedáme, že čakali na Aďu a už sa rútia. Naozaj sú o pár minút pri nás a odmietajú odpočinok, takže pokračujeme v pochode lesom. Silvia na nás máva z kríkov, nech ju počkáme, ale keď vidí, ako sa neľútostne vzďaľujeme, chvatne prerušuje vychutnávanie jarnej prírody v podrepe a uteká za nami, až sa jej puzdro s cigaretami na ruksaku natriasa. Na to, koľko fajčí, je v mimoriadne dobrej forme, to má asi po Janke (dcére).
Na začiatku túry zaznela informácia, že kto prvý objaví voľné miesto na opekanie, dostane čestný paroh, a odvtedy dostávam hlásenie o každom zuhoľnatenom dreve, ktoré sa cestou objaví. Nemilosrdne však pokračujeme až po Snežienku, kde sa práve rozhorieva oheň, ktorý pre nás založil Andy. Skladáme batohy na blízkom stolci a chystáme sa na opekačku. Pár chlapov uteká do hory po drevo, ženy chystajú jedlo a strúhajú palice. O chvíľu vyzerá ohnisko ako držiak na dáždniky. Zo všetkých strán z neho trčia opekacie palice a na ich koncoch sa nebezpečne kymáca tu klobáska, tam slaninka, tam cibuľka, Janka dokonca opiekla aj chúďa malú paradajku.
Papáme, opekáme, deti sa hrajú s loptou (Jaro neodolá a pridáva sa k nim), psíci pobiehajú okolo a nenápadne oslintávajú deky a topánky. Pampúšik musí byť bohužiaľ priviazaná, pretože v záchvate hravosti už nakusla Čibe ucho a Scarlet jej značkové nohavice s opaskom a s vreckami na zips (aby nedošlo k omylu, Scarlet je tiež pes, alebo presnejšie fenka, ale nemá srsť a preto nosí károvanú košieľku a rifle na traky).
Prichádza Ivan na bicykli a prináša okrem svojej usmiatej cyklovetrami ošľahanej tváre aj výbornú slaninku z Liptova, ktorý sa v Ivanovom podaní začína už niekde pri Brezne. Druhá výborná domáca slaninka pochádza od Pala. No a keď sme pri špecialitách, Monika nám priniesla mufinky a sú výborné. Po Ivanovi prichádza na bicykli ešte Palo B. a stíha to len tak tak, lebo väčšina jedla je už nenávratne stratená v našich bezodných žalúdkoch.
Ok, priatelia, je čas ísť domov. Delíme sa na dve partie, jedna sa vracia po vlastných stopách, druhá schádza cez Železnú studničku k Patrónke.
Pane, ďakujeme ti, že si s dažďom opäť počkal až do večera a dovolil si nám, aby sme sa v takomto počte stretli a užili si jarný deň.
Čestný paroh Mladého Srnca: Andymu, pretože našiel ohnisko a založil obrovský trvanlivý ohnisko a okrem toho viedol skupinu, ktorá sa vracala do Krasnian. Dominikovi, ktorého síce pri hľadaní ohniska predbehol Andy, ale ktorý potom udatne pomáhal pri lámaní konárov a pri naháňaní lopty. Sofii, ktorá sa nebála mužskej presily a pustila sa vo futbale proti takým esám ako sú Dominik a Jaro.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa zapojiť do diskusie?
Neváhajte sa podeliť o svoj názor

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *