Osrblie 2019

Správa z rodinnej terénnej terapie

 

Štvrtok 7.3.2019

Hurá na hory! Čaká nás biatlonový areál v Osrblí, bežky a lyžovačka na Táloch a Mýte pod Ďumbierom. Pre milovníkov lyžovania je jeden termín málo (Kubínska Hoľa – Január 2019) a tak sme rozšírili zimné pobyty na svahoch aj o lyžovačku v Osrblí. Tento rok to je už tretia v poradí. V roku 2018 sa zimnej terénnej terapie zúčastnilo až 70 účastníkov. Z toho 30 škôlkarov a školopovinných detí. Tento rok je detí už menej, lebo sme dostali od riaditeľa hotela Zerrenpach termín týždeň po jarných prázdninách Bratislavy. Aj napriek nie najlepšiemu termínu sa športovo-relaxačnej akcie zúčastnilo desať detí. Nástup bol vo štvrtok 7.3.2019 do 18:00 hod. Po kamarátskom a srdečnom zvítaní od 10:00 – 18:00 hod. hlásili príchod všetci účastníci. Po večeri o 19:00 hod. sme sa zišli v spoločenskej miestnosti, povedali o sebe pár slov, koľko abstinujeme, do ktorého klubu chodíme, ako chceme tieto dni, ktoré spoločne strávime využiť na posilnenie nášho abstinenčného presvedčenia. Všetci sa zhodujeme v tom, že spoločne strávené dni utužujú naše priateľstvá a upevňujú rozhodnutie žiť v abstinencii.

Piatok 8.3.2019

Po už tradičnom budíčku „Dobré ráno svetlo mojich očí“, kde nášho kapelníka Mária P. s úspechom zastupoval Janko M. a Slávko K., za spevu účastníkov sme prešli naše poschodia a zobudili ešte tých ktorí spali. Po krásnom a milom budíčku sme nastúpili na rozcvičku, ktorú už tradične na Osrblí precvičuje Katka P.

Bohaté raňajky vo forme švédskych stolov a hor sa na svahy. Lyžovačka bola výborná, svahy upravené, slniečko svietilo a prizerajúcich udivovali svojou odvahou dvojičky Henrich a Eliška, ktorí pod vedením skúsenej inštruktorky a pod láskavým dohľadom dobrého dedka Bohuša zvládali základy lyžiarskeho umenia.

Po lyžovačke sme spoločne navštívili wellness v Bystrej, čo bol výborný relax na unavené nohy i celé telo.

Nelyžujúci účastníci pod vedením Jožka Ž. urobili pešiu túru k hotelu Partizán. Po večeri a po prečítaní kroniky a organizačných pokynov na nasledujúci deň,  sa v zamyslení Jirko H. vyznáva zo svojich pocitov a názorov na návštevu klubov, ako mu kluby pomáhajú v abstinencii a v rozhodovaní v zložitých životných situáciách. Pod jeho vedením sa rozbieha diskusia na tému „kluby“, poznatky z klubov a ich formovanie mojich rozhodnutí. Všetci si uvedomujeme potrebu návštevy klubov.

Sobota 9.3.2019

Po budíčku za gitarového doprovodu Janka M. a výdatných raňajkách, hor sa opäť na svahy. Malí lyžiari sú už netrpezliví a pre nich sú svahy na Táloch hotovým lyžiarskym rajom. Opäť inštruktori, opäť zlepšenie lyžiarskeho umenia u najmenších účastníkov.

Peší turisti sa pod vedením Ľudmily M. vydávajú do Krpáčova.

Snehové podmienky sú výborné, svahy upravené všetky vleky spustené a tak jazdíme až do 15:00 hod. Po lyžovačke sa časť lyžiarov opäť zastavuje vo wellness v Bystrej. Marcelko a Alenka relaxujú v saune, ostatní využívajú relaxačný a plavecký bazén. Po športových výkonoch samozrejme chutí večera. Taniere sa rýchlo vyprázdňujú a mlaď sa chystá do detského kútika. Starší sa schádzajú po chvíľke oddychu v spoločenskej miestnosti a pokračujú v zamyslení. Téma je všetkým blízka: „Čo robím pre posilnenie abstinencie.“ Zamyslenie vedie Marcel R. a rozprúdi sa živá debata. Záver zamyslenia je ten, že musíme neustále posilňovať svoje rozhodnutie abstinovať. Spoločné rodinné „terénne terapie“ sú významný pomocníkom pri dodržiavaní zásad abstinencie a posilňovanie rozhodnutia abstinovať.

Večer ako vždy už tradične končí vyjadreniami účastníkov aký prínos je pre nich terénna terapia, aké majú pripomienky, návrhy na zlepšenie a pod. Na záver sa zaspieva „Muránska hymna“ a tak končí ďalší radostný deň prežitý v kruhu priateľov a ich rodinných príslušníkov.

Nedeľa 10.3.2019

Budíček, raňajky, balenie, lúčenie, príprava na odchod. Časť odchádza ešte na svahy, využiť pekné počasie na lyžovanie a časť účastníkov sadá do áut  a po spoločnej foto odchádzajú domov. Lúčenie je plné emócií a ďakovania zo spoločne príjemne prežitých dní a v Osrblí.

Na záver len jedno prianie, ktoré vyslovil pri lúčení Marcel R.: „Dovidenia o rok v Osrblí priatelia.“

 

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa zapojiť do diskusie?
Neváhajte sa podeliť o svoj názor

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *