Veselo i vážne o Roháčoch

Už od mladosti som sa spolu s rodičmi venoval turistike. Táto láska k horám mi ostala aj v neskorších dobách. Aj keď musím konštatovať, že moje závislé pitie ju načas prerušilo.
Po absolvovaní liečenia som sa k tejto mojej láske vrátil i vďaka bývalému prezidentovi Endorfínu Kurtovi, ktorý pravidelne organizoval sobotné vychádzky do Malých Karpát. V roku 2001 (?) nás naša priateľka Danka z Prahy pozvala na stretnutie Slovákov a Čechov na Žiarsku chatu do nádherných Roháčov. Tieto stretnutia pokračovali asi 4 roky, a potom boli k môjmu veľkému rozčarovaniu prerušené. V roku 2007 sme pri nezáväznej debate s Libuškou zaspomínali na tieto časy a navrhli sme členom Endorfínu obnoviť stretnutia abstinujúcich turistov na Roháčoch. Prvá akcia sa konala v septembri 2007 na Žiarskej chate. Nakoľko sa toto stretnutie vydarilo a malo pozitívny ohlas, tohoto roku sme ho spolu s Libuškou zorganizovali znovu.
Stretnutie sa uskutočnilo na chate Zverovka pri Zuberci.
Plní očakávania sme vo štvrtok 18. 9. 2008 vyrazili z Bratislavy autom na Zuberec. Osádku auta tvorila Zuzka z JAS-klubu, Zuzka z Osuského, sympatizantka Betka a ja. Už cestou tam vládla výborná nálada. Na chatu sme dorazili asi okolo 20,30 hod. Všetci ostatní turisti už tam boli. Pravdepodobne boli ešte viac nažhavení, ako bola naša osádka. Po neskorej večery, ktorú nám nechali odložiť naši priatelia, sme si spolu zasadli na večerné posedenie. Po úvodnom slove Libušky a Kurta sme sa predstavili a povedali niečo o sebe a o svojich očakávaniach zo stretnutia a určili si plán na nasledujúci deň.
Na druhý deň po raňajkách sme všetci, i napriek zlému počasiu, vyrazili smerom na Roháčske plesá. Priebeh vychádzky dokumentoval náš dvorný fotograf Mariettka (dúfam, že nejaké fotky aj uvidíme). Počasie nám zo začiatku neprialo, no napokon sa vytrvalý dážď zmenil na sneženie a túru sme si užívali v nádhernej bielej zimnej krajine. Záver túry sme absolvovali znovu v daždi. I napriek tomu vládla na túre výborná nálada. Na večernom sedení sme vyhodnotili túru a rozprávali sme sa o našich problémoch (baživosť, konštrukcie, recidívy a pod.).
Tretí deň sme sa rozdelili na dve skupiny dedko Jožko s vnukom, manželkou a synovcom Robom spolu s Mariettou, Klaudikou a Katkou vyrazili na Oravský zámok. Zvyšok turistov išiel do termálneho kúpaliska Oravice. Je to nádherný komplex vodných atrakcii teplých bazénov, kĺzačiek, umelých vĺn a plaveckého bazénu. Žiaľ na pravidelné návštevy je značne drahý. Po úspešnom zvládnutí všetkých akcií sme sa zišli o 15.00 hod. na sedenie pred večerou. Porozprávali sme sa o svojom prežívaní dňa o svojich problémoch a očakávaniach. Po večery sme si sadli a vyhodnotili priebeh stretnutia, určili sme si predbežne miesto a čas stretnutia na Roháčoch v roku 2009 (hurá tradícia znovu pokračuje).
Záverom možno povedať, že na Roháčoch sme sa stretli výborná partia do voza i koča. Veľa sme sa nasmiali a načerpali nových síl. Debaty, či už pri večerných posedeniach alebo na izbách, boli veľmi podnetné, poučné ale i zábavné. Odporúčam každému, tak závislému nepijúcemu,  ako aj abstinentovi, zúčastňovať sa podobných akcii. Vklad na podujatie je minimálny – Tvoja účasť, ale zisk je mimoriadne veľký (poučenie, získanie nových priateľov, načerpanie pozitívnej energie a veľa veľa veselých zážitkov).
Takže priatelia, hurá na Roháče v roku 2009!
Ahoj!

Ivan

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa zapojiť do diskusie?
Neváhajte sa podeliť o svoj názor

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *