Vianočné trhy v Schlosshofe

FOTO

Nedeľa 7. Decembra 2014, 10:00

Zraz: 10:00 Devínska Nová Ves, zastávka MHD Hradištná (pod kostolom Ducha Svätého)
Trasa: Devínska Nová Ves, MHD Hradištná – cyklomost Slobody – Zámok Schlosshof
Trvanie: celodenný výlet

Hoci Vianočných trhov a iných zhonov si máme možnosť užiť v poslednej dobe viac ako dosť, táto vychádzka by mohla byť trošku inšia. K samotnej návšteve trhov v zámku Schlosshof si pridáme malú nenáročnú prechádzku z Devínskej Novej Vsi cez most Slobody, ktorá by mala trvať asi jednu hodinu. Adventnú dedinku v zámku má tvoriť trh s približne 100 stánkami, ktoré budú ponúkať nápady na vianočné darčeky a aj vianočné kulinárske pochúťky. Treba však rátať so vstupným 6 Euro na osobu, v ponuke je aj prehliadka zámku so slovenským výkladom za doplatok 3 Euro.
Tento výlet je plánovaný ako rodinná vychádzka, čiže turistická náročnosť je minimálna; samotné prevýšenie je 30 m, ak by to teda niekoho zaujímalo 

Kontakt: Vlado Z (A1) 0903-356661

Nedeľa 7. Decembra 2014, 10:00

Trasa: Devínska Nová Ves, MHD Hradištná – cyklomost Slobody – Zámok Schlosshof

Účastníci: Anička, Mário, Danka, Jožo, Janka, Paľko, Monika, Ľubka, Milan, Peťo, Vlado, Pali B., Klaudika

Správa z výletu

Po-Mikulášsky ranný pohľad z okna nenaznačuje nič povzbudivé: smoklí. Zlé tušenie potvrdí Vladova dcérka Ninka, že kvôli počasiu s malou Sárkou neprídu. Nás to neodrádza, nasadáme do auta a ponáhľame sa na miesto stretnutia. Tam to tiež nevypadá povzbudivo, na dohodnutej zastávke v Devínskej nikoho. Ešteže sa ozval Peťo, ktorý si pomýlil zastávku a čaká nás na tej ďalšej. Behom dvoch-troch minút prefrčí okolo pár známych áut a v nich známe tváre, tak nálada hneď stúpa. Posledný prichádza Mário, ale má na to oprávnenie, lebo dá to dosť práce prichystať kráľovský povoz do zámku pre Aničku. Vlado po úvodnej spoločnej fotke a po uistení, že stánky v Devínskej nie sú veru cieľom dnešného výletu, zavelí na odchod: Go west! Na moste Slobody sa zastavíme, nielen kvôli spomienkam na doby zašlé spred 25 rokov, ktoré pripomína aj maličký skanzen s maketou Železnej opony (vypadá to ako nepodarené ihrisko pre sadistov), ale aj kvôli spontánnemu krátkemu návratu Mária s Aničkou. Treba prebaliť, nepatrí sa predsa ísť do západného zahraničia s holým a tobôž nie o… zašpineným zadkom. Anička si však svojej prvej zahraničnej návštevy moc neužila, hneď po prechode hranice zaspala a pred zámkom Schlosshof sa Mário otáča a pre zlé počasie sa dáva na ústup. Pridáva sa aj Janka a Paľko, vraj tiež pre zhoršujúce sa počasie, viacerí však tušíme, že Janka si chce skôr ešte trošku viac užiť kočíkovania. V zámku sa dohodneme na individuálnej obhliadke trhov, predsa len, je tu okolo sto stánkov s tisíckou drobností (Milan použil iný, tvrdší výraz, ale tiež vystihuje podstatu), a ťažko by sa zlaďovali záujmy. Po viac ako hodine sa stretávame a pochvaľujeme si, kto čo stihol vidieť, nakúpiť a okoštovať. Dievčatá si pekne nakúpili, treba uznať – majú vkus a ponuka je tu skutočne skvelá. Ani Milan sa nenechal nákupmi zahanbiť. Monika, Milan, Ľubka a Vlado ochutnali Spätzle, neboli to síce bryndzové, ale boli dobré. Jožo sa sústredil na tradičnú klobásu, vraj neoslnila, nečudo v tomto počasí. Peťo nič nekúpil a ani podľa všetkého nič nejedol, ale najviac toho obehal. Na krátku chvíľočku sa pri nás zastavujú Klaudika s Palim. Sú tu so svojou skupinkou, ale tešíme sa, že sa tu stretáme. Počasie sa zhoršuje a tak sa rozdeľujeme, väčšina sa vracia. Tým ktorým sa málilo, alebo lepšie povedané za tú hodinku nič nestihli, ostávajú a ďalej objavujú skutočne čarovné prostredie Vianočných trhov na zámku Schosshof aj s prehliadkou samotného zámku so slovenským výkladom. Okrem iného zažívame aj zaujímavé stretnutie kultúr, asi tretieho druhu: Vlada pri obhliadke nádherných betlehemov z olivového dreva oslovil predajca, zaujala ho šatka (musel som si kúsnuť do pery aby som to tam nevyslovil) – arafatka. Hneď sa dozvedáme, že je z Palestíny a betlehemy, ktoré predáva tam robia dve rodiny.

Vraciame sa tesne pred zotmením dobre vychladení a premočení ale nadšení z pekného adventného zážitku.

Paroh Mladého srnca venujeme Peťovi. Obišiel podľa všetkého zo všetkých úplne nakrátko (aspoň čo sa nákupov týka), ale najviac postíhal vidieť a informovať ostatných.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa zapojiť do diskusie?
Neváhajte sa podeliť o svoj názor

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *