Vychádzka do Šurského pralesa

Vychádzka – sobota 6.5.2017, 10:00

Miesto stretnutia: Parkovisko za Šurským kanálom na začiatku Svätého Jura (ešte pred tabuľou začiatku obce treba odbočiť na poľnú cestu vpravo a touto cestou ísť až po most ponad Šurský kanál (za ním je parkovisko))
Trasa: Náučný chodník cez CHKO Šurský prales
Vzdialenosť: cca. 5 km
Prevýšenie: žiadne, prípadne sa pôjde iba smerom dolu
Trvanie: 2,5 hodiny aj s výdatnou prestávkou na občerstvenie
Doprava: autami resp. autobusom, odjazd 9:20 z AS Mlynské nivy, nástupište č. 43, 9:30 z AS Bajkalská, nástupište č. 3
Počasie: teplota 14 – 18 °C, mierna oblačnosť, zrážky nie sú zatiaľ kreslené žiadne

Kontakt: Ľubo 0944215553

Poznámka:
Šurský prales je známy svojimi divo rastúcimi drevinami a rybníkmi s minimálnou reguláciou. Krížom cez prales ide náučný chodník, ktorý vedie až do dedinky Čierna voda. Veliteľ Ľubo S. nás s pripraveným výkladom týmito zákutiami močiarneho charakteru už po druhýkrát prevedie pevnou a suchou nohou. Okrem toho vraj pozná čistinku, na ktorej sa dá opekať, dajú sa tam hrať loptové hry (ak niekto môže doniesť loptu) a dá sa tam aj odpočívať a tešiť sa z prírody.

Účastníci: Edita, Stano, Ivan, Beata, Mišo, Janka, Monika, Ľubo, Bohuš, Slavo, Marcela, Natálka, Heňo, Eliška, Danka, Heňo S., Alo, Soňa, Mário

 

Správa z vychádzky :

Na malom parkovisku za mostíkom cez Šúrsky prales sa nás tento raz zišlo prekvapivo 19. I napriek zamaskovanému príjazdu zablúdila iba Beátka, ale s telefonickou navigáciou nás našla.
Ja (Ľubo Sl.) som ako organizátor, i keď nie neskoro, prišiel skoro posledný a bol som milo prekvapený hojnou účasťou. Mal som aj účastníkov previesť cez rezerváciu, ale vedenia sa ujal Stano B., rodák z blízkych Vajnor a dokonalý znalec miestnej lokality.
Viedol nás sprvoti po náučnom chodníku s tabuľami, kde boli fotá a informácie o miestnej flóre a faune. Zastavili sme sa aj pri rybníku s vodným vtáctvom a cestou sme našli a mikroužovčičku, ktorej sa potešili najmä deti. Obdivovali sme staré duby staré aj okolo 500 rokov (kedy som ich sadil, si nepamätám) a prastaré hrušky, ale aj ostatnú prírodu.
Pri návrate do východiskového bodu sme si spravili prestávku na krátky piknik a cca. po ½ hodine oddychu sme pokračovali peknými lúkami v poznávacej ceste k lesnému drevenému kostolíku, ktorý tu postavili v roku 1946 (vtedy som sa narodil), ale teraz už bol vynovený po rekonštrukcii.
Tu sme si zasa trochu v tieni oddýchli, trocha zameditovali, a potom pokračovali popri druhom rybníku späť k cyklotrase a po nej už k našim autám.
Za zmienku stojí, že celú trasu absolvoval Bohuš Bilík s dvojsedadlovým kočiarom vnúčat – dvojičiek, i keď kočiar nemá terénnu výbavu, t.j. predný náhon a uzávierku diferenciálu.
Ďalšou zaujímavosťou je, že za mokraďovú rezerváciu vyhlásili Šúr pár rokov po tom, čo tu urobili meliorácie a lúky na čas premenili na polia.
Záverom si myslím, že vďaka priateľskej atmosfére a peknému počasiu, zdravému vzduchu a prekrásnej prírode sa nám deň veľmi vydaril.
Vďaka patrí aj Stanovi B., ktorý nás tou krásou previedol s istotou poštového holuba. A navrhujem ho za to na ďalšieho držiteľa čestného parohu.

Zapísal Ľubo S.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa zapojiť do diskusie?
Neváhajte sa podeliť o svoj názor

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *