Vychádzka na Konigswarte

VYCHÁDZKA

Vyhliadka Königswarte

Kedy?             Nedeľa 18.2. 2018, 10:00 hod.

Zraz:                10:00 hod. malé parkovisko v Bergu (viď mapka), z Bratislavy smerom na Wolfsthal, hneď na kruhovom objazde doľava na Berg. V Bergu potom podľa mapky.

Trasa:              vyhliadka Königswarte a naspäť

Trvanie:          cca 2,5 hodiny. Približne hodinu trvá cesta hore, hodinu naspať a pol hodinku môžeme stráviť na alebo pod vežou, teplé čaje v termoskách sú vítané a malé občerstvenie sa nám tiež bude hodiť.

Počasie:          2-3°C, možnosť zrážok, snehovo-dažďových

Kontakt:         Maroš (A1) 0905754867

 

Účastníci: Peťa, Maťka, Paulínka, Vlado, Heňo, Roman, Maroš, štvornohý účastník Kevin.

Za cieľ mojej prvej klubovej vychádzky som sa rozhodol vybrať kráľovskú rozhľadňu Königswarte, ku ktorej vedie z Bergu relatívne nenáročná trasa s miernym prevýšením asi 200 m. Odhadovaný čas výstupu je asi hodina, hore pobudneme tak asi 40 minút. Celkovo to vychádza na 2 a pol hodiny.

Na parkovisko v Bergu dorazíme s Peťou a deťmi o 9:45 a čaká nás tam už prvý klubista Heňo. O chvíľku dorazí aj turista Vlado a po malej okružnej ceste po pamiatkach Bergu, k nám konečne nájde správnu cestu aj Roman s Kevinom. Ukazuje sa pekné počasie, 2-3 stupne celzia, bezvetrie a možno vyjde aj slnko spoza oparu. Parkovisko je trochu zasnežené, čomu sa deti a pes veľmi tešia a nestrácajú čas čakaním na prípadných opozdilcov. Nik už ale neprichádza, pekné počasie nezlákalo nikoho z našich ďalších priateľov, takže po spoločnej fotke o 10:15 vyrážame na cestu.

Asfaltová cesta sa rýchlo mení na lesnú, pokrytú snehom, po ktorej sa veľmi dobre ide. Sneh je čerstvo napadnutý, nie je hlboký a nešmýka sa nám. Paulínka nasadí svoje tempo 3-ročného dieťaťa, tak začíname trochu zaostávať za lídrami skupiny. Navyše, po 15 minútach usúdi, že chodiť už nebude a pýta sa Peti na ruky. Nič sa nedeje, dnes nemá chuť zopakovať svoj priam nadľudský výkon spred 2 týždňov, keď s prehľadom vyšľapala celú cestu až hore. Po hodnej chvíľke presviedčania sa ju podarí dostať na moje plecia a už sa teda nezdržiavame.

Medzitým nás dobehne skupinka slovenských turistov so psom, ktorý ako keby z oka Kevinovi vypadol. Psí chlapci šantia spolu, rýchlo sa spriatelia. Prejavy náklonnosti sú čoraz vrúcnejšie, je to už oveľa viac láska ako kamarátstvo. Paulínka na mojich pleciach je ťažká, je mi dosť teplo, dávam si dole bundu, aby som sa nespotil. Slováci so psom našťastie nečakajú a miznú pred nami vdiaľ.

Cesta nám rýchlo ubieha pri spoločných rozhovoroch a o chvíľku nás už vítajú satelitné taniere vojenskej odpočúvacej stanice a hneď na to 20 metrová rozhľadňa postavená z drevených trámov. Pod vežou je stôl, kde si odpočinieme pri teplom čaji a doplníme sily. Zvedavší  sa štverajú po 120 schodoch hore na vrchol rozhľadne. Tí rozvážnejší si odpočinú radšej pri čaji a šetria sily na zostup do Bergu. Už na prvom medziposchodí veže sa ukazuje sila vetra,  hore sa teda príliš nezdržujeme. Výhľad je krásny, zasnežená krajina vôkol nás vyzerá miestami až rozprávkovo.

Zlezieme z veže a okolo 11:50 sa vydávame na spiatočnú cestu do Bergu. Deti majú pred sebou vidinu dobrého domáceho obeda, tak ich už vôbec netreba nosiť, ani poháňať dopredu. Ako sa blížime k dedine, sneh zrazu zmizne, ako šibnutím čarovného prútika. Tam, kde sme cestou hore šli po snehu, vykúkajú teraz zo zeme prvé snežienky. Skoro tak, ako to bolo v rozprávke o 12-tich mesiačikoch, keď brat Sečeň vyhovel Maruške a brat Brezeň po ňom preberá žezlo. Už len počkať na jahody ! Nie nie ! To predsa v programe nebolo, takže pokračujeme podľa plánu a asi o 12:30 sme už dole na parkovisku.

Lúčime sa, doniesli sme si zhora jeden príjemný pocit spoločne stráveného nedeľného dopoludnia. Ďakujem, kamaráti a teším sa na ďalšie vychádzky.

Čestný paroh: Romanovi, udržal svoju zvedavosť na uzde a neliezol na vežu. Robil spoločnosť Peti a dohliadal na Kevina, kým my sme sa zhora rozplývali nad krajinou.

 

Zapísal Maroš

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa zapojiť do diskusie?
Neváhajte sa podeliť o svoj názor

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *