Výlet do lužných lesov

Vychádzka – nedeľa 28.8.2016, 10:00

Miesto stretnutia : Bufet na konci sveta
Trasa: Bufet na konci sveta – Reštaurácia Malá Vyza – Horáreň Bajdel – Horáreň Borové – Bufet na konci sveta
Vzdialenosť: cca. 7 km
Trvanie: cca. 2 h
Doprava: autami resp. MHD č. 79 z Podunajských Biskupíc (autobus ide iba po osadu Lieskovec, ďalej treba ísť pešo alebo počkať na niekoho, kto pôjde autom)
Predpoveď počasia: oblačno, miestami možno trochu zamrholí, teplota 20 až 24 °C
Kontakt: Mário 0908126006, Ľubo 0944215553

Poznámka: Nenáročná vychádzka po rovinatých lužných lesoch v povodí Dunaja, kade nás povodí veterán lužných lesov Ľubo. V týchto miestach sme sa už asi pred tromi rokmi motkali na jar a bolo to veľmi príjemné. Tentokrát sa možno ukáže aj nejaký bobor, prvý raz sme nachádzali iba samé ohlodané stromy a podkopané brehy.

Za pekného slnečného dňa sme sa dvanásti výletníci zišli v reštaurácii „Na konci sveta“ pri Topoľových honoch. Zraz bol o 10:00, ale ako to u našincov býva, schádzali sme sa o 15 minút dlhšie. Tak sme sa zatiaľ napojili a niektorí načali aj svoje potravinové zásoby a s 20-min. oneskorením sme sa vydali na cestu.
Cesta viedla spočiatku cez les po asfaltke, až sme sa dostali k dunajskému kanálu, podľa ktorého sme pokračovali. Pri ňom asi v prostriedku cesty sme si urobili prestávku, aby sme dorazili zvyšok zásoby jedla a nápojov.
Tu sme objavili množstvo dnes už vzácnych modliviek nábožných a naviac sa na kanáli plavil nevídaný skoro 100 m dlhý šík labutí.
Potom sme pokračovali ďalej, ale nedošli sme až po odbočku ku Kalinkovskej horárni, ako som plánoval, ale odbočili sme skôr a okolo poľovníckej chaty a popri kukuričnom poli rozvŕtanom divokými sviňami sme sa dostali na asfaltku, po ktorej sme vyšli, a po nej sme sa vrátili späť na „Koniec sveta“. Tu sme sa rozišli, niektorí domov, ale väčšina na pečenú rybu.
Túra sa nám vraj vydarila. Podľa mňa to však malo jednu chybu – krajina v značnej miere zarástla inváznymi rastlinami. Zmizli mnohé čistinky, ale aj chodníky, takže sa ťažko orientovalo a hľadalo správne chodníky. Zablúdiť sa však nedalo a šťastne a bez úrazu sme absolvovali celý výlet.

Zapísal Ľubo S.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa zapojiť do diskusie?
Neváhajte sa podeliť o svoj názor

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *