Výlet do Šurského pralesa

Vychádzka – nedeľa 18.9.2016, 10:00

Miesto stretnutia: Svätý Jur, pumpa Shell
Trasa: Náučný chodník cez CHKO Šurský prales
Vzdialenosť: cca. 5 km
Prevýšenie: žiadne, prípadne sa pôjde iba smerom dolu
Trvanie: 2,5 hodiny aj s výdatnou prestávkou na občerstvenie
Doprava: autami resp. autobusom, odjazd 9:20 z AS Mlynské nivy, nástupište č. 43, 9:30 z AS Bajkalská, nástupište č. 3
Počasie: teplota 16 °C, zvýšená oblačnosť, pravdepodobnosť zrážok zvýšená, treba si pre istotu zobrať gumáky, pršiplášte a repelent

Kontakt: Ľubo 0944215553

Poznámka:
Šurský prales je známy svojimi divo rastúcimi drevinami a rybníkmi s minimálnou reguláciou. Krížom cez prales ide náučný chodník, ktorý vedie až do dedinky Čierna voda. Známy klubový mykológ Ľubo S., ktorý má na účely týchto výletov čisto novú hodnosť kapitána, nás s pripraveným výkladom týmito zákutiami močiarneho charakteru určite prevedie pevnou a suchou nohou. Okrem toho vraj pozná čistinku, na ktorej sa dá opekať a dá sa na nej hrať volejbal (ak niekto môže doniesť volejbalovú loptu).

Účastníci: Janko a Marta, Tomáš Ď., Tomáš H. a Ľubo
Správa z cesty:
Výlet bol nenáročný – trasa viedla cez Šúrsky les lesnými cestičkami, ktorými sme obišli šúrske rybníky, až sme sa dostali k novej cyklotrase a tou sme sa mali vrátiť naspäť k autám, a tu na peknej lúke si zahrať nejaké loptové hry. Keďže nás bolo na tie hry málo, tak sme sa rozhodli naddĺžiť prechádzkovú trasu. Prešli sme cez most ponad Šúrsky kanál a pokračovali sme skoro až k hradlu Kujovičovo, pred ktorým sme sa otočili naspäť ku kanálu a po lávke sme sa dostali až k jednému šúrskemu jazeru, ktoré sme ešte obišli po úzkom chodníčku. Pri ňom sme si na malej lúčke urobili piknik, Tomáš Ď. nás trochu pofotil a keď sme sa najedli a trochu pokochali prírodou, tak sme sa po cyklotrase vydali naspäť k autám. Celá trasa bola dlhá asi 5 km a zabavili sme sa na nej asi 2 hod. Deň bol krásny, takže sme si ho pekne užili.
Taká malá zaujímavosť, mala to byť pôvodne mokraďová prírodná rezervácia, ale za rezerváciu ju vyhlásili až 1 rok po tom, čo na okolitých lúkach urobili melioračné práce, stiahli vodu z mokradí a krajina získala úplne iný ráz.

Zapísal Ľubo S.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa zapojiť do diskusie?
Neváhajte sa podeliť o svoj názor

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *