Výlet k Dunaju

Vychádzka – nedeľa 17.3.2013, 10:00

Miesto stretnutia : Horáreň Topoľové
Trasa: Horáreň Topoľové – Kalinkovská horáreň – Horáreň Bajdel – Horáreň Borové – Horáreň Topoľové
Vzdialenosť: cca. 7 km
Trvanie: cca. 2 h
Doprava: autami resp. MHD č. 79 z Podunajských Biskupíc
Predpoveď počasia: oblačno, zrážky žiadne, teplota od -3 po +3°C
Kontakt: Mário 0908126006

Poznámka: Výlet je zameraný na obzeranie snežienok. Snáď nám ich do nedele nezasneží.
Účastníci: Ľuboš, Miro, Tomáš, Laura, Mário.
Správa z cesty:
O pol desiatej nám zvoní Tomáš, nasadáme do auta a presúvame sa do lužných lesov pri Biskupiciach. Na zastávke v Lieskovci nečaká nikto, takže ideme až k horárni. Sme prví. O chvíľu volá Ľuboš, že počká ešte pár minút v Lieskovci, tak nech mu neutečieme. Medzitým prichádza Miro. Kým čakáme na Ľuba, príde nás privítať miestny kocúr a len tak z dlhej chvíle preputuje našimi náručiami, až ho už nakoniec nemáme komu podať, tak ho nenápadne odložíme späť na zem. Prichádza Ľubo, robíme si úvodné foto a vrháme sa do lesov.
Snežienky sú všade naokolo. Zo začiatku pri každom novom láne ochkáme a nadchýname sa, potom ich už začíname brať ako samozrejmosť. Sú všade. Všade! Ľubo nás okrem toho zásobuje všelijakými lesnými lahôdkami typu planá pažítka alebo cesnak medvedí. Zdvorilo ochutnávam a o chvíľku začínam smrdieť ako špajza po zabíjačke. Laura sa potichu presúva o krok dopredu.
Miro s Tomášom v družnom rozhovore určujú pekelné tempo, Ľuboš ich párkrát z posledných síl okrikuje, ale neúspešne. Hovorí teda menej a o to viac dýcha. Na chvíľku sa odpájame od pôvodnej trasy, pretože chceme podľa náučnej tabule zistiť, čo to tu rastie za kvietie. Náučná tabuľa však práve o tomto druhu vytrvalo mlčí. Pokračujeme teda ďalej popri kanáli.
Labute, snežienky, bahniatka, topole, snežienky, zase snežienky…Vychádzame na hrádzu. Je mimoriadne veterný deň, v lese sme to tak necítili. Dunaj vyzerá ako zablatené more, vlny sa prelievajú po brehu a pobrežný porast sa rytmicky ohýba v páse. Pekný, rozbúrený pohľad.
Stáčame sa späť k horárni Topoľové. Pri starej hruške stretávame trojicu z JAS klubu z Hraničnej. Prišli neskorším autobusom a Ľuboš v Lieskovci sa ich už nedočkal. Trochu nás to zamrzí, ale nakoniec si zaželáme pekný deň a pokračujeme každý svojím smerom. My sme nakoniec zišli z pôvodnej trasy, mali sme sa vrátiť z úplne inej strany, tak nás Ľubo ešte trochu povodí po lese. Vynárame sa pri horárni Topoľové z druhej strany. Sme v časovom limite, videli sme snežienky a prežili sme pekný deň na čerstvom vzduchu. Lúčime sa a rozchádzame sa do domovov. Ďakujeme, pane, nabudúce poprosím trošku lepšie komunikovať navzájom.
Čestný paroh Mladého srnca: Ľubovi. Ujal sa úlohy sprievodcu po lužných lesoch, poukazoval nám tajné skratky a podelil sa o vedomosti.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa zapojiť do diskusie?
Neváhajte sa podeliť o svoj názor

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *