Výlet na Biely kríž

Vychádzka – nedeľa 28.10.2012, 10:00

 

Miesto stretnutia : Bratislava Rača, zastávka električiek Detvianska.

 

Trasa: Detvianska – Rača amfiteáter – Vypálenisko – Zbojníčka – Bystrické 2 – Biely kríž – Rača.

Vzdialenosť: cca. 12,3 km

Prevýšenie: cca. 490 m

Trvanie: cca. 4 h

Doprava: MHD

Predpoveď počasia: teplota 4 – 6 °C, oblačno, zatiaľ vyzerá, že bez zrážok.

 

Poznámka: Asi bude už dosť zima, tak treba pobrať čaje a rukavice, aby sme vydržali do tej 13:00, kedy zhruba dokrivkáme na Biely kríž.

Kontakt: Mário 0908 126 006

Účastníci: Hanka, Štefan, Laura, Mário
Správa z cesty:
Ráno parkujeme na parkovisku v Rači. Stavajú tu nejaký nový objekt a na parkovanie ostalo asi desať miest, rýchlo sa nastrkáme do posledného voľného na tvrdom podklade. Pri vystupovaní na nás zatrúbi Hanka, jej sa už ušlo iba miesto na mäkkom. Schádzame na Detviansku, zatiaľ vyzerá, že pôjdeme traja. Práve keď sa chceme pohnúť smerom k zasneženým horám, zastaví pri nás taxík a vystupuje Štefan. To je prosím pekne veľkomestský začiatok turistiky. Chvíľku premýšľam, či sa nedáme vyviezť aspoň po amfiteáter, potom zvíťazí Mladý srnec a púšťame sa do pešieho dobrodružstva.
Nad amfiteátrom je štart aj cieľ horského behu, chcú nás zverbovať, ale nemáme dobrú obuv, určite by sme im rozšliapali trať. Nenápadne sa teda prešmykneme popod červeno-biele popruhy a pokračujeme podľa plánu na Vypálenisko.
Štefan sa asi dobre vyspal, pretože ide povedal by som až bezohľadným tempom na čele a občasnými obzretiami kontroluje, či Mladí srnci nie sú už na začiatku cesty na konci s dychom. Naznačujeme mu, že je všetko v poriadku a hovoríme pomenej a prerývane.
Od Vypáleniska po Zbojníčku si chvíľku oddýchneme na asfaltke, potom nás trasa zase vrhne do zasneženej divočiny. Mimochodom, zabudol som napísať, že na túto dobu mimoriadne skoro nasnežilo. Príroda je krásna, je síce zima, ale rozprávkovo. Aj nádhernú muchotrávku našla Hanka za stromom a tak sa jej zapáčila, že si k nej ľahla a chvíľku si šuškali dievčenské tajomstvá.
Pri rozdeľovníku Bystrické si dávame trochu čaju, ovocia a Hankine Alenka keksy. Ušlo sa každému, niektorým dokonca aj viackrát. Sáčok s keksíkmi nakoniec ostal u Laury a doteraz sa nepodarilo zistiť, čo sa s ním presne stalo. Legendy hovoria, že niektorým keksíkom sa podarilo zachrániť, ale väčšina zahynula.
Na Biely kríž prichádzame okolo pol jednej, máme naozaj skvelý čas. Štefan, teba musíme brávať častejšie. Kvôli zime sa príliš nezdržujeme, odbočujeme vpravo a schádzame do Rače. Hanka mieri ešte za Zuzkou a my so Štefanom ideme smerom do centra. Naše pozvanie na obed zdvorilo, ale neľútostne odmieta, a tak sa s ním srdečne lúčime a želáme si do skorého videnia. Budúci týždeň opäť Biely kríž, ale z druhej strany.
Čestný paroh Mladého srnca: Štefanovi ako prvoúčastníkovi a aj za to, že nám celú cestu udával vrcholové tempo a potom nechcel ani čaj!

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa zapojiť do diskusie?
Neváhajte sa podeliť o svoj názor

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *