Výlet na Biely kríž

Vychádzka – nedeľa 26.3.2017, 10:00

Miesto stretnutia: Borinka, rozdeľovník žltej a modrej turistickej značky Pod Dračím hrádkom
Trasa: Pod Dračím hrádkom – Medené hámre – Biely kríž – Bystrické – Pod Dračím hrádkom
Vzdialenosť: cca. 7 km
Prevýšenie: 255 m
Trvanie: cca. 2,5 h
Doprava: autami resp. autobusom z AS Mlynské Nivy (odjazd o 8:40 z nástupišťa č. 65)

Počasie: teplota 10 – 16 °C, mierna oblačnosť, možno spŕchne v noci, cez deň by už nemalo, bude dobrý vzduch
Kontakt: Mário – 0908 126 006

Poznámka:
Kratšia vychádzka po lesoch okolo Bieleho kríža z druhej strany. Keď skončíme skôr, môžeme ešte vybehnúť na zrúcaninu Dračí hrádok, je tam síce len pár kameňov a nejaký náznak hradieb, ale je to celkom príjemné miesto.

Účastníci dospelí :
Jozef, Danka, Fedor, Peťka, Julka, Maroš, Jarka, Ivett, Klaudika, Ivan, Janka, Zuzka, Paľko, Tomáš, Vierka, Monika, Danka, Neviem, Milka, Ildigo, Michal, Ľubo, Marcel, Marek, Stano, Laura, Mário, Vlado, Majka, Janko, Roman, Janka.

Účastníci bez občaňáku :
Anička, Maťka, Paulínka

Účastníci štvornohí :
Kevin, Duke, Dorka, Dodo

Správa z vychádzky :
Po minulotýždňovej 15ke navrhol hlavný plánovač Mário niečo oddychovejšie : 8čku na trase Medené Hámre – Biely kríž – Bystrické – Medené Hámre. Prvé operatívne stretnutie sa konalo pri kostole v Borinke, kde zaparkovali osádky neznalé presných koordinátov. Po upresnení miesta stretnutia sme sa v kolóne presunuli na Medené Hámre, kde začalo zvítavanie a sčítanie účastníkov zájazdu. Dĺžka trasy a optimistická predpoveď počasia sa pozitívne odrazila na účasti : 34 dospelákov, 4 deti a 4 psi. A po dlhšej dobe sa zúčastnili aj Monikine koláčiky. Prezenčnú fotografiu snáď ani netreba spomínať – bola a bez zvláštnych udalostí.

Vyrazili sme teda po modrej značke. Tempom, ktoré bolo zjavne nad aktuálne schopnosti veliteľa Mária. Našťastie Anička súhlasila, že s ním ostane trochu vzadu. A súhlasila aj s presunom veliteľských kompetencií na Marcela. Zlaté to dieťa.

Na prvej križovatke sme sa trochu zorganizovali a pokračovali smerom do kopca. Nepovšimnuté neostali Romanove nové turistické tenisky. Po skúsenosti s februárovým ľadovým výstupom na Biely kríž v mestkých čižmičkách sa rozhodol upgardeovať svoju výstroj. S výberom pomáhala Ivett. A zjavne pomáhala dobre. Roman sa od začiatku usmieval a vysvetľoval, že dnes krvavé otlaky nebudú.

Roman sa teda krvavému zážitku tento krát vyhol. Podobné šťastie však nemal Tomáš. Pri pokuse o zoznámenie sa s Jozefovým bojovým čivaviakom Dodom došlo k nedorozumeniu. Dodo považoval natiahnutú ruku za trochu väčšie predjedlo a schuti sa do Tomáša zahryzol. Teda nie do celého – našťastie len do prsta. Marcel operatívne ponúkol prvú pomoc – od obviazania rany po čivavých čeľustiach až po amputáciu ruky od ramena. Tomáš so zaťatými abstinentskými čeľusťami odmietol.

Nováčik v skupine Fedorov žiadne zranenie neutrpel, ale konfliktu sa nevyhol. Nepozdávalo sa mu že ideme stále do kopca. Argument, že cestou dole späť pôjdeme pre zmenu dole z kopca síce rozumovo prijal, ale emočne by zjavne radšej volil cestu nahor aj nadol dole z kopca.

Rozhutujúc a debatujúc sme dorazili na Biely kríž. Priaznivé počasie vytiahlo do hôr okrem nás aj ďalšie skupinky, takže bolo problém nájsť voľné stolovisko. Situáciu vyriešil Paľko. Slušne sa spýtal dojedajúcich cyklistov či si môže prisadnúť – aj s 30kou kamarátov. Cyklisti vidiac prevahu a odhodlanie pešiakov takticky ustúpili. Teda nastúpili na svojich dvojkolesových tátošov a pobrali sa kade ľahšie.

Po konzumácii prinesených dobrôt nasledovalo vrcholové foto. Tomáš sa ako vždy tešil. Až tak že si musel zakryť tvár – aby utajil pred okolím svoje euforické nadšenie. Nadol sme vyrazili po cyklotrase smer Bystrické. Tešili sa z nás cyklisti v oboch smeroch. Z Bystrického doprava na zelenú a ani sme sa nenazdali a boli sme opäť na Medených Hámroch. Ubehlo to naozaj rýchlo. Až tak, že sme sa nejako nemali k rozchodu. Signálom k rozpusteniu zhromaždenia bol až Paľkov nápad zaspievať si Muránsku hymnu. A tak sme sa bez spevu, ale spokojní po príjemne strávenej nedeli vydali každý svojou cestou.

Čestný paroh :
Dostáva Maroš. Za to že to po minulej vychádzke nevzdal a dnes sa zúčastnil s celou rodinou.

Zapísal Marcel, A2

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa zapojiť do diskusie?
Neváhajte sa podeliť o svoj názor

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *