Výlet na Kolibu – marec 2015

FOTO

Vychádzka – nedeľa 8.3.2015, 10:00

Miesto stretnutia: Pod Červeným mostom
Trasa: Červený most – Železná studnička – Lanovka – Koliba a späť
Vzdialenosť: cca. 10 km
Prevýšenie: cca. 200 m
Trvanie: cca. 3 hodiny
Počasie: teplota -2 – 6 °C, pravdepodobne pekný slnečný deň bez zrážok
Doprava: autami resp. MHD na Patrónku alebo k Vojenskej nemocnici

Kontakt: Mário 0908126006

Poznámka:
Celá cesta vedie po asfaltke (vhodné aj pre rodiny s kočíkmi, s kolobežkami a s odrážadlami). Kto by mal problém so záverečným stúpaním, môže využiť služby lanovej dráhy. Na Kolibe si dáme prestávku na občerstvenie a vrátime sa tou istou cestou späť. Počas chôdze treba sledovať okolité lesy, povráva sa, že hore sú už nielen snežienky, ale aj konvalinky a fialky.

Účastníci:
Hela, Marieta, Betka, Jožo Su., Danka S., Jožo St., Jožko Ž., Magda, Pali, Klaudika, Danka, Bohuš, Milan, Janka, Milka, Tomáš Ď., Alo, Soňa, Tomáš H., Katka, ich deti, Karol + synátor, Andrea + Kubko, Janko, Marek, Jarka, Boris + mamina, Laura, Mário, Čiba, Bobi, Duke, Borisov havino.

Správa z cesty:
Je prekrásny pomerne teplý deň a na parkovisku pod Červeným mostom sa to len tak hemží autami, bicyklami, deťmi, psami a turistami všakovakého druhu. Stojíme najprv na chodníku, ale keď náš počet prekročí desiatku, presúvame sa radšej na cestu. Predsa, v takomto množstve si to už môžeme dovoliť. Milan si nás dáva nastúpiť na úvodnú fotku, ale nie sme všetci, tak si zatiaľ skúšame úsmevy a pózy.
Fotoaparát dvakrát cvakne a vyrážame cez Partizánsku lúku smerom na Železnú studničku. Cestou prebiehajú rôzne vážne aj veselé rozhovory a kto sa práve nerozpráva, pozoruje prebúdzajúcu sa prírodu. Mimochodom, všetky mladé kvety typu snežienok a fialiek venoval našim dámam Endorfín k MDŽ.
Okolo jedenástej sme na Železnej studničke a dávame si malú prestávku na občerstvenie. Však za taký výkon si už zaslúžime. Opúšťa nás Andrejka so spiacim Kubkom a kým sa dostaneme k Snežienke, prichádzame aj o Jožka Ž. s Magdou, o Alovcov a o Karola so synom. Pod lanovkou sa od nás odpája Tomáš H. s rodinou a mám také informácie, že by sme sa mali zísť na Kolibe. Zvyšok partie pokračuje cez les najprv po žltej a potom po červenej.
Pri rozdeľovníku Pod Chlmcom sa nám oproti valí povedomá dvojica. Nie je to náhodou Milan s Ankou? Jasné že hej. Vrháme sa na svojich niekdajších turistických kamarátov a po päťročnej odmlke ich spovedáme, až kým im to nezačne byť trošku nepríjemné. Púšťame ich teda ďalej, ale prajeme si, nech sa k nám zase vrátia.
Sme na Kolibe a nenápadne sa rozkladáme okolo neznámeho obedujúceho cyklistu, ktorý má pred sebou proviant ako pre desiatich. Keď zbadá naše žiadostivé pohľady, ochotne nás ponúkne: „Berte si, také to je odporné, že sám to určite nezjem“. Vyberáme si teda naše skromné rožteky, taštičky, horké čokoládky, ovocie a čajíky. Je krásne a teplo. Doprajeme si dlhšiu pauzu ako býva zvykom, no potom sa zase postavíme na nohy, lebo nás čaká ešte zostup. Tomáš H. s rodinou sa neukázal, takže ho nechávame napospas modernej dopravnej technológii a mierime okolo bufetov k televíznej veži.
Pri bufetoch sa k nám pridáva Marek s Jarkou a s mimoriadne živým stavačom Dukom (Jarka nám šušká do ucha, že sa práve vycikal na čisto umyté Porsche a že dvaja vyholení páni sú im už nejakú tú chvíľu v pätách). Vypíname hrude a dávame sa na rýchly zostup po červenej.
Opúšťa nás Jožo s Čibou aj Pali s Klaudikou. Keď to takto pôjde ďalej, nakoniec opustíme aj sami seba. Najhoršie je, že sme niekde stratili Janka a na mobile sa nehlási. Hádam len nespadol do nejakej skrytej krasovej jamy? Skúsime mu ešte večer zavolať.
Zostup je krátky, okolo pol druhej sme pri Červenom moste a po výdatnom lúčení sa postupne rozchádzame. Pane, ďakujeme za jarný les, ktorý si pre nás prichystal, aj za prezieravosť, s akou si postupne riedil naše rady. Tešíme sa nabudúce.

Čestný paroh: Milke. Pri zostupe mala značné bolesti, ale zaťala zuby a bez slovka ponosy a bez zbytočného zaostávania doklusala až dolu. Mariete. Bola na vychádzke prvý raz a celý čas sa držala na špici skupiny.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa zapojiť do diskusie?
Neváhajte sa podeliť o svoj názor

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *