Výlet na Raxalpe

Turistika Raxalpe (Preiner Wand)
21.09.2019 (sobota)
Miesto stretnutia 1 : AT Sanatórium, Osuského 10, o 6:50 hod. Odchod 7:00. Z Bratislavy vyrazíme smer Viedeň (A4) – Graz (A2) – Bruck an der Mur (S6). Pri mestečku Glognitz zídeme z diaľnice smer na Reichenau an der Rax (B27).
Miesto stretnutia 2 : Parkovisko pri lanovke Rax-Seilbahn za dedinkou Hirschwang an der Rax o 9:00. Tu bude čakať Marcel s Alenkou.
Trasa z BA (ATS) je dlhá 164 km a nemala by zabrať viac ako 2 hodiny. Je potrebná AT diaľničná známka (10 dňová stojí 9,20 EUR).
Na náhornú planinu Raxalpen sa vyvezieme lanovkou Rax-Seilbahn. Spiatočný lístok stojí 28 EUR. Ceny a zľavy sú tú : https://www.raxalpe.com/de/tickets-preise-gutscheine
Lanovka nás za necelých 10 minút vyvezie do výšky 1540 m. Pôjdeme na okruh s dĺžkou cca 12 kilometrov a celkovým prevýšením do 500 metrov.
Trasa našej túry
Výškový profil
Z vrcholovej stanice vyrazíme smerom k chate Otto-Schutzhaus. Cesta k nej nám zaberie 30-45 minút a budeme sa môcť kochať výhľadmi na masív Schneebergu s ktorým sme zápolili pred dvoma rokmi.
Výhľad na Schneeberg / Klosterwappen (2076 m)
Otto-Schutzhaus (1650 m), vpravo Jakobskogel (1736 m)
Až potiaľto je túra v podstate „kočíková“, teda vhodná aj pre rodiny s malými deťmi a podobne. Skrátka variant pre „podporné“ družstvo. Z chaty sa dá vybehnúť na blízky Jakobskogel, resp. zbehnúť cca 10 minút dole k ceste Törlweg odkiaľ je známy výhľad cez okienko
Pohľad na Ottoshutz-Haus z Törlweg …
… a okienko
A družstvo („vrcholové“) bude pokračovať ďalej smerom na Hohe Kanzel, kam by sme mali doraziť po ďalšej polhodine. Cesta vedie po náhornej planine s kosodrevinou a nádhernými výhľadmi.
Pohľad z Hohe Kanzel späť na Jakobskogel. V pozadí Schneeberg.
Po zhruba ďalšej polhodine sa ľahkým krokom dostaneme k prvému cieľu našej túry – vrcholu Preiner Wand.
Preiner Wand (1783 m)
Preiner Wand je cieľovým bodom mnohých lezeckých trás a najdlhšej ferraty široko – ďaleko. Volá sa Hans von Haidsteig, má dĺžku (výšku) 930 metrov a ak budeme mať šťastie uvidíme po zostupe smerom na západ od Preiner Wand sledovať lezcov na jej záverečnej časti. Okrem lezcov sa môžeme tešiť na kamzíky, ktoré sa dolinkách pod vrcholom radi vyhrievajú a pasú.
Kamzíky pod Preiner Wand
Z Preiner Wandu zostúpime na Neue Seehütte, kde si dáme spoločný obed. Chata je síce v prevádzke, ale my štandardne sa spoľahneme vlastné zásoby.
Neue Seehütte učupená v sedle pod Schneehütte (kto uhádne prečo sa tak volá? 😉)
Späť k Otto-Schutzhaus sa vydáme po „servisnej“ ceste vedúcej krížom cez náhornú planinu. Na chate vyzdvihneme podporný tým a spoločne doputujeme k východiskovému bodu našej túry. Nadol sa opäť zvezieme lanovkou. Spiatočný lístok sa kupuje na konkrétny čas už pri ceste hore. Plán si dáme s dostatočnou rezervou – 5 hodín. Ak to celé otočíme rýchlejšie, lístky sa dajú na pokladni preobjednať na skorší termín – ak je voľno. Ale na Raxoch je krásne a ponáhľať sa nie je kam 😉.
Bonusový program : do Steinhaus am Semmering je to z údolnej stanice 30-40 autom minút. Je to trochu zachádzka, ale všetkých účastníkov pozývame na malé občerstvenie v Rebro Hütte 😉.
Organizátor : Marcel – A2, marcel@rebro.sk, +421-903-705083

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa zapojiť do diskusie?
Neváhajte sa podeliť o svoj názor

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *