Výlet na Sandberg

Vychádzka –nedeľa 30.3.2014, 10:00 Devínska Kobyla – okruh

Miesto stretnutia: Parkovisko pod Devínskym Hradom, zraz o 10:00
Trasa: Devínsky Hrad (parkovisko) – pod Devínskou Kobylou – Rovnica – Lipové – Abrózna jaskyňa – bývalý kameňolom pod Kobylou – Devínsky Hrad (parkovisko)
Vzdialenosť: cca. 9 km
Prevýšenie: cca 200 m
Trvanie: cca. 3,5 hodiny
Doprava: autami, autobusom 28 alebo 29
Počasie: Asi jarné (teplota 6 – 10 °C, oblačno, zrážky žiadne)
Kontakt: Vlado Z – 0903 356661

Poznámka:
Nakoľko sme už dávno neboli na Devínskej Kobyle spravíme si nenáročnú jarnú vychádzku do tejto malebnej chránenej oblasti. Vyrazíme z parkoviska pod Hradom Devín, trošku si vystúpime na kopec (asi do polovičky), pod Devínskou Kobylou prejdeme z modrej značky na žltú aby sme sa takmer po vrstevnici presunuli na Sanderg, pod ktorým sa napojíme opäť na modrú značku a popod bývalý lom sa dostaneme späť pod Devínsky Hrad. Prebúdzajúca sa jarná príroda nám určite poskytne možnosť pokochať sa unikátnou flórou typickou pre masív Devínskej Kobyly a výhľad na rieku Moravu a okolie tiež poteší.

Účastníci:
Rišo, Dada, Samko, Paľko, Adelka, Lilien, Aďo, Ľuboš, Gabi, Števo, Georg, Peťo, Klaudika, Pali, Yvetka, Laura, Mário, Tomáš, Janko, Monika, Anka, Ľubka, Palo, Janka, Vlado, Vuki.

Správa z výletu
Nakoľko sme už dávno neboli na Devínskej Kobyle (naposledy 19.1. a pred tým až 1.1.) vybrali sme sa na jarnú vychádzku do tejto malebnej chránenej oblasti. V polovici januára síce bolo tiež jarné počasie, ale dnes je skutočne všetko v puku.
Po skorom príchode na parkovisko pod Hradom Devín pristavíme hneď pri prvom aute, slušne pozdravíme, aby sme hneď na to pochopili, že tak títo susedia nie sú naši. Rozpačitosť zaniká keď o trištvrte na desať prichádza „oneskorená“ Anka (zvyčajne je prvá v polhodinovom predstihu). Počas čakania na ďalších prijímame ospravedlňujúce správy od skutočných oneskorencov a tak sa nám podarí vyraziť až o pol jedenástej. Budiž opozdilcom tento raz odpustené, ako ospravedlnenie berieme posun času na letný a možnú novo-prezidentskú amnestiu. Bez problémov zvládame prvý a posledný skutočný vystúp k rozdeľovníku pod Devínskou Kobylou, tie ostatné prevýšenia nestoja za reč. Vedenia sa ujíma omladina, a tak musíme občas Lili, Paľka a Samka brzdiť. Ich náhodná odbočka z trasy nám nevadí (aj tak ešte budú ďalšie „plánované“ nazretia mimo plánovanej cesty), nakoľko objavujeme dosiaľ nepoznaný a vo vedeckej literatúre nezaznamenaný nový rastlinný druh – Strom Rohlíkový (v angličtine hot-dog tree). Flóra na Devínskej Kobyle je skutočne prenádherná a zadarí sa nám vidieť aj peknú chrobač a zopár jašteričiek. Pod Sandbergom rozkladáme piknik. Snáď najbohatší a veľkolepo poňatý majú Aďovci, žeby Lili zabezpečila niečo z párty, z ktorej vyrazila hneď na výlet? K Vladovej zeleninovej tradícii sa pripája aj Mário s Laurou, pečené zabezpečila Monika a Anka, ako ináč – koláčiky boli vynikajúce aj keď za horúca krájané. Na jarnom slniečku sa väčšina snaží dohnať zameškaný spánok v dôsledku posunu času. Idylku narúša nekompromisne Vlado povelom na odchod, bojí sa, že nestíha koncert. Odpája sa od nás Dadka s chalaňmi, škola a hrozba písomky volá. Obzrieme si novú mini kolibu na lúke pod kameňolomom a hútame pre akú zver je určená. Pozrieme si ešte raz peknú scenériu sútoku Dunaja a Moravy a ponad chatky sa vraciame k Hradu Devín.
Ďakujeme za prekrásne počasie a pohodu. Nečudo, že sa nenáročná vychádzka trošku časovo pretiahla, také skvelé chvíle si treba užiť!
Paroh Mladého Srnca udeľujeme Monike a Ľubovi. Obaja boli s nami po dlhšej dobe a výlet perfektne zvládali a určite si ho aj oni užili.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa zapojiť do diskusie?
Neváhajte sa podeliť o svoj názor

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *