Výlet na Skalnatú

Vychádzka – nedeľa 1.4.2012, 9:15

Foto 

Miesto stretnutia : Bratislava, aut. stanica Mlynské Nivy, nástupište č. 43

 Trasa: Zochova chata – Panský dom – Čermák – Skalnatá – sedlo Javorina – Staré bane – Pernek

Vzdialenosť: cca. 12,6 km

Trvanie: pochod cca. 4:00 h, s dopravou max. 8:30 h

Prevýšenie: cca. 450 m

 

Predpoveď počasia: Teplota 8 až 10 °C, oblačnosť mierna až vysoká, zrážky predbežne nijaké.

Kontakt: Mário 0908126006

Poznámka: Prechod cez Malé Karpaty, nedá sa ísť autom.

Účastníci: Pali, Klaudia, Laura, Mário

Správa z cesty:

Je slnečné, ale studené ráno. Obliekame si zimné veci a presúvame sa na autobusovú stanicu Mlynské Nivy. Okrem Paliho sa zatiaľ nikto neozval, tak sme sami zvedaví, koľko sa nás nakoniec zíde. Nastupujeme do autobusu, stále sme sami dvaja. Pali hlási, že kvôli ČSOB Maratónu príde neskôr. Snažím sa teda zakecať šoféra, aby si nevšimol, že nejakú tú minútku dve meškáme. Pali nakoniec stihne nastúpiť, v Rači sa k nám pridáva aj Klaudika a mierime do srdca malokarpatskej divočiny. V autobuse spoznávame nové psie plemeno, tzv. Erdel teriér. Obrovské huňaté psisko. Z neba padajú zvláštne kvetné lupienky, čudujeme sa, že voľáko skoro opadávajú kvety. Nakoniec zistíme, že je to sneh. Ehm, už je jar?
Sme na mieste. Sneží čoraz hustejšie. Nenápadne sa pozerám na svoje letné turistické boty. Zlovestne na mňa gánia. Je aj dosť blata, zatiaľ sa dá prejsť. Po nejakej trištvrte hodinke vychádzame na Čermákovú lúku, ľudí je dosť málo, asi ich odradil chlad. Pokračujeme ďalej po červenej smerom na Skalnatú. Zdolávame strmý kopec, ako prvý vystupuje na vrchol mladý srnec Pali. Výhľad je poskromnejší, všade okolo sa váľajú mraky a sypú na nás vločky, ktoré vyzerajú ako polystyrén. Šuhaj zo spriatelenej turistickej skupiny nám robí dokumentačné foto. Teraz už sneží tak, že nie je vidno absolútne nič. Celkom romantické. Zaznamenávame aktuálnu poveternostnú situáciu do horskej knihy a pokračujeme smerom na Pezinskú babu. Cesta po hrebeni je pekná, v lese je ticho a počuť iba padajúce páperie. Oproti idúci cyklista nám praje šťastné a veselé.
V Sedle pod Javorinou si dávame prestávku na občerstvenie, Laura ponúka svoj najnovší výtvor, cesnakovú fašírku. Je nepríjemná zima, krehnú nám ruky, nosy aj uši, tak sa rýchlo posilníme a pokračujeme smerom na Pernek. Keď zostúpime pod magickú hranicu 400 m.n.m, náhle vykukne slnko a oprie sa nám celou silou do chrbtov. Okamžite odpúšťame nebesiam, že na nás pred chvíľou zoslali takú ukrutnú pľušť, a zabratí vo veselom džavote schádzame do mestečka. Práve v momente, kedy sa rozhodujeme, či ísť alebo neísť na kofolu, sa spoza rohu vynára autobus do Bratislavy a unáša nás domov. Je pol tretej, riadne sme si švihli. Pali s Klaudiou sa lúčia na Patrónke, my pokračujeme na Mlynské Nivy. Sme príjemne unavení a vyštípaní.

Čestný paroh Mladého srnca: Palimu za majstrovsky načasovaný úvodný dobeh do autobusu.

Foto

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa zapojiť do diskusie?
Neváhajte sa podeliť o svoj názor

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *