Závislosť na športe

Šport je tak trošku mrška! Pri hraní futbalu, posilňovaní, bicyklovaní alebo plávaní sa nám do tela uvoľňuje endorfín, ktorý dokáže vylepšiť náladu. A preto každý kto športuje, si môže na tomto hormóne šťastia vybudovať závislosť! Telo si neustále pýta väčšie a väčšie dávky fyzickej námahy a ak ju nedostane, človek sa cíti bez nálady a unavený. Jediným riešením je dennodenné športovanie – na úkor práce, osobného života, iných záujmov a čo je najhoršie aj zdravia!
sport 5

Závislosť na športe patrí medzi nelátkové závislosti. Všetko sa začína veľmi nevinne a nenápadne. Uvedomíte si, že musíte niečo robiť so svojou postavou, začnete pár krát do týždňa plávať alebo chodiť na bicykel. Prvé dosiahnuté výsledky vás posmelia k prvej návšteve fitnescentra. Dve tri návštevy do týždňa sa po čase zmenia na dennodenné posilňovanie. Veď predsa tú drahú permanentku treba využiť! Muži snívajú o ešte väčších svaloch a ženy o ešte štíhlejšej postave. K plávaniu, bicyklovaniu a posilňovaniu si ešte pridáte tenis alebo aerobik. Možno si aj uvedomíte, že váš súkromný život sa odohráva len na športoviskách, ale prestať s tým jednoducho nie je možné!
Závislosť od cvičenia medicína pomenovala ako bigarexiu. Podľa lekárskych prieskumov sú postihnuté bigarexiou až 2 % mužov v Amerike. Chorobné cvičenie sa prejavuje náročným tréningom, ktorý nedokážu prerušiť ani v prípade zranenia alebo choroby. Bigarektikov tiež zamestnáva neustále váženie sa a meranie objemu rôznych partií tela. Zvýšenú pozornosť venujú diétam, tabuľkám s nutričnými hodnotami a bielkovinovým preparátom. Ich sociálne vzťahy sa obmedzujú len na prostredie fitnescentier.

 Príznaky závislosti
Cvičíte 7 dní v týždni niekoľko hodín denne? Vaše myšlienky a rozhovory sa točia len okolo športu a vlastného tela? Užívate viac doplnkov na povzbudenie rastu svalovej hmoty ako normálneho jedla? Neštítite sa ani zakázaných látok? Neodradí vás od návštevy fitka ani choroba alebo únava? Ak ste si pravdivo na väčšinu otázok odpovedali „ÁNO“, máte problém! Ak máte pocit, že ste sa stali závislí od cvičenia, vyskúšajte malý trik. Dajte si od športu týždeň pauzu! Že problém? Je najvyšší čas navštíviť odborníka, s ktorého pomocou sa svojej závislosti zbavíte!

Športom k trvalej invalidite!
Ak si myslíte, že dennodenné športovanie je zárukou 100 % zdravia, ste na omyle! Svaly sa pri neustálom zaťažení nemôžu správne regenerovať. Vaše telo začne proti nadmernému preťažovaniu protestovať! Ako prvá sa dostaví únava, následne sa ozvú kĺby, svaly a šľachy. Po čase sa pridajú poruchy spánku, svalovica, vyčerpanie a všetko sa môže skončiť totálnym kolapsom!

Úprimní závisláci
25 ročná Janka sa nám otvorene priznala, že to so športom ešte pred časom preháňala: „Priznávam sa, že som bola závislá na športe ale postupne zisťujem, že existujú aj iné pekné veci! Všetko sa začalo veľmi nevinne. Pribrala som pár kíl a tak som začala chodiť do práce na bicykli. 20 km tam a 20 km späť. Postupne som pridala plávanie a večerné behanie. Medzi plávaním a behom som ešte išla makať na záhradu k rodičom. Kompenzovala som si tým to, aby som sa mohla normálne najesť. Zanedbávala som kamarátov, pretože každý večer som musela byť v posteli o deviatej, aby som ráno vládala bicyklovať. A potom sa to všetko začalo! Zápaly achiloviek, natiahnuté svaly. Dokonca som musela ísť kvôli prasknutému krížovému väzu na operáciu. Pol roka som len ležala. Prvé tri mesiace som preplakala, postupne som však začala nachádzať aj iné pekné stránky života! Začala som variť, veľa čítať a dokonca som v sebe objavila skrytý talent na maľovanie!“

Závislosť na športe ničí nielen zdravie ale dokonca aj vzťahy. Romana žila so športovým maniakom, pre ktorého bol šport dôležitejší ako ona: „Absolútne celý život si prispôsoboval športu. Dokonca prijal miesto v zamestnaní, ktoré bolo podradnejšie len preto, aby mohol byť už o tretej vo fitku. Navyše v pondelok hral tenis, v utorok hokej, v stredu futbal, štvrtok zas tenis, piatok basketbal a tak ďalej. Strašne sa kontroloval a stále prezeral v zrkadle. Hneď ako ráno vstal, začal robiť sklápačky a kliky! Rozišli sme sa, pretože toho bola na mňa moc! Ešte aj keď ma objímal, tak sa obzeral v zrkadle!“

sport 4sport 3sport 2
Všetko s mierou!
V žiadnom prípade vás nechceme od športovania odhovárať! Každý má predsa vlastný rozum a vie, čo mu ešte prospieva a čo už je hazard so zdravím. Rozhliadnite sa okolo seba a zistite, že život je aj mimo posilňovne! Ak cvičíte pravidelne cez týždeň, vymyslite si na víkend inú zábavu. Choďte sa prejsť, ozvite sa kamarátom, vyrazte na diskotéku alebo do múzea. Víkend je čas oddychu a preto vy oddychujte čo to dá, veď posilňovňa na vás počká!

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa zapojiť do diskusie?
Neváhajte sa podeliť o svoj názor

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *