Endorfíny

Endorfíny a imunita organizmu

Áno. Ak lieky definujeme ako chemické látky, potom ich organizmus vyrába denne desiatky tisíc. A tiež v prípade, že by sme túto definíciu sprísnili a označili lieky ako látky určené na liečbu najrôznejších ochorení, by odpoveď stále zostala kladná. V organizme neustále prebieha samoozdravný program.

Negatívne emócie a smútok

Výskum ale ukázal, že dlhodobá prítomnosť strachu alebo zlosti organizmus poškodzuje. Ak negatívne emócie ako smútok, nenávisť, horkosť alebo zast trvajú dlhšiu dobu, môžu viesť k vyčerpaniu energetických zásob a oslabenie odolnosti voči chorobám.

Blokácia bolesti

Dnešné psychoneuroimunologové izolovali veľa chemických látok, ktoré produkuje mozog pod vplyvom emócií. Endorfíny ale dokážu podstatne viac ako len blokovať bolesť. Posilňujú imunitný systém, navodzujú pocit dobrej nálady a podporujú rýchlejšie liečbu.

Emócie organizmu a súvislosť s endorfíny

Pocity sú pevnou súčasťou nášho života. Kým však orientácia na tie negatívne môže podporovať rozvoj rôznych ochorení, zameranie sa na pozitívne pocity naopak prospieva celému organizmu. Napríklad lekári sa musia naučiť taktnímu rokovania, aby smrteľne chorým pacientom nevzali vyplývajú z indiskrétnych slovami všetku nádej a nepodporovali tým ich negatívne emócie.

 

Šanca nad chorôb – endorfíny

Lekár, ktorý s dôverou a optimizmom povie svojmu pacientovi: „Verím, že práve vy budete ten jeden z desiatich, ktorý zvíťazí nad touto chorobou!“ Bude možno sám prekvapený, keď sa vyplní jeho vlastné „proroctvo“. Hlavne je to úplne niečo iné ako poznámka typu: „Máte len desaťpercentný šancu na prežitie.“

Ako podporiť vylučovanie endorfínov?

Už dlho poznáme prospešnosť cvičenie pre zdravie. Vedci ale zistili, že príjemné zážitky spojené s cvičením sa nedajú vysvetliť len zvýšeným pohybom. Je ešte niečo ďalšie, čo vyvoláva pocit pohody – endorfíny, vyplavovanie do krvi v priebehu telesnej aktivity.

Produkcia endorfínov

Produkciu endorfínov možno naopak podporiť pozitívnym myslením. Snažiť sa vyriešiť nedorozumenia, nepodporovať nenávisť a zášť, pestovať láskavý, štedrý, vďačný postoj k životu, mať pevnú vieru a zmysel života – to všetko podporí tvorbu endorfínov v mozgu a zvýši vašu odolnosť voči chorobám. Ak vám to nestačí a chcete endorfínov ešte viac, dajte si svižnú prechádzku alebo polhodinku aerobiku.

Zvýšte hladinu endorfínov

*Cvičte každý deň.
* Každý deň buďte chvíľu osamote.
* K druhým ľuďom pristupujte s láskou a úctou.
* Naučte sa hovoriť „nie“.
* Nemrhajte časom, plánujte.
* Vyberajte si, čomu sa budete venovať.
* Smejte sa.

Výber z © MEDIAPOL News

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa zapojiť do diskusie?
Neváhajte sa podeliť o svoj názor

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *