Za farbami jesene

Mapa nie je dostupná

Dátum/čas
Date(s) - 20/10/2019
10:00 - 14:30

Miesta konania
Pernek - námestie

Kategórie Žiadne Kategórie


Endorfín – Turistika, nedeľa 20. októbra 2019

 

Za farbami jesene – Malé Karpaty

(Pernek – Staré bane – Kostolný vrch – Pernek)

 

Miesto a čas stretnutia: Pernek – pri kostole; nedeľa 20. októbra 2019 o 10:00 hod.

Charakteristika túry: Nenáročná turistika s dĺžkou ca. 10 km s prevýšením okolo 450 m. Trvanie túry v prechádzkovom tempe sa odhaduje na ca. 4 hod.

Počasie: Babie leto. Bude dobre, bez ohľadu na to, či spŕchne alebo nie.

Štart a cieľ  je v Perneku pri kostole. Trasa túry je vyznačená oranžovou farbou, smer fialovou.

Pernek – parkovisko pri kostole

Doprava: autami podľa dohody posádok; v prípade núdze je možná i doprava autobusom s odchodom z Bratislavy-AS o 9:05 hod. (BA-Patrónka 9:21), príchod do Perneka-Obecný úrad o 10:06 hod. V prípade dopravy autobusom je potrebné zavolať organizátorom, aby sme počkali pri kostole.

Opis trasy: Túru začneme v  Perneku pri kostole Ducha svätého zo 17. stor., odkiaľ sa vyberieme pohodlnou trasou žltej turistickej značky, kopírujúcou svahový zárez historickej banskej železničky. Železnička, postavená počas I. svetovej vojny, slúžila na dopravu antimónovo-pyritovej rudy z banských štôlní pod Krížnicou na železničnú stanicu v Perneku, odkiaľ sa pyrit odvážal na výrobu kyseliny sírovej do bratislavskej fabriky Dynamit-Nobel a antimonit sa vozil na spracovanie až do Příbrami.

 

 

 

 

Na rázcestí Staré bane začneme strmšie stúpať „dolinkou oranžového potoka“. Riečisko potoka má naozaj okrové sfarbenie, spôsobené vyzrážanou silnou železitou mineralizáciou. Jeho vodu napájanú výtokom zo zavalenej štôlne Pavol neodporúčame piť, lebo okrem železa obsahuje aj zvýšené koncentrácie síranov, mangánu, arzénu, antimónu, ale aj niklu a zinku.

Po krátkom stúpaní sa asi po 2 hodinách od štartu dostaneme na širokú upravenú vrstevnicovú cestu, kľukatiacu sa úbočím hrebeňa Čmelku. Tu niekde si vyhliadneme príhodné miesto na pitný režim a posilnenie zásobami stravy, prinesenej z domu. Budeme mať čas na otvorené výhľady na farby jesene, zdobiace okolité zalesnené hrebene. Vrchol malokarpatskej „sedemstovky“ Čmeľok necháme tentokrát nedotknutý, lebo našim dnešným cieľom je Cesta.

Na príhodnom mieste opustíme vrstevnicovú „autostrádu“ a odbočíme na trávnatý postupne zanikajúci chodníček smerujúci na zabudnutý hrebeň Kostolného vrchu. Čakajú nás malebné úseky úzkeho no bezpečného hrebienka, kde skalnatú lesostep zdobia zakrpatené vetrom poohýbané duby. Naskytnú sa nám krásne jesenné výhľady ponad Podbabskú dolinu na sfarbené vrcholky Malých Karpát. Zostup hrebeňom je v hornej časti v krátkom úseku dosť strmý, takže „kolenári“ určite ocenia svoje prinesené paličky. Nasleduje pohodlná chôdza zvlneným lesnatým hrebienkom s pekným chodníkom cez vrchol Hradisko (žiadne zvyšky hradiska som tam nevidel) postupným klesaním až pomedzi domy na uličku v Perneku, ktorá nás dovedie naspäť ku kostolu.

 

Hrebeň Kostolného vrchu

Výbava na cestu: Turistická obuv, vhodné oblečenie, podľa potreby turistické paličky. Nezabudneme si nápoje (po ceste je jeden prameň ale podozrievam ho z obsahu arzénu), niečo na zjedenie, ovocné vitamíny… Vítaní sú aj abstinujúci priatelia a dobrá nálada.

 

Tešíme sa na Vašu účasť.

Za organizáciu túry: Ivan Baráth – A1, Endorfín

Kontakt: 0948 450 557

 

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa zapojiť do diskusie?
Neváhajte sa podeliť o svoj názor

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *