,

Denne nás zabíja viac ako 4000 jedov: A politikom je to úplne jedno!

Dnes Autor: Alex Berger, Badman.sk, Foto: smoke-free.ca, archív

Či už patríte do skupiny fajčiarov alebo nie, tak vedzte, že s každou jednou cigaretkou, či už aktívnym alebo pasívnym fajčením, vdychujete neuveriteľných viac ako 4000 rôznych jedov, ktoré dokonale rozkladajú váš organizmus do absolútnej hniloby.

Upozornenie: Nasledujúci článok nie je vhodný pre osoby mladšie ako 18 rokov!
Brazílska antifajčiarska kampaň na krabičkách cigariet Denne nás zabíja viac ako 4000 jedov: A politikom je to úplne jedno!

Netreba azda menovať všetky zdravotné komplikácie, ktoré fajčenie spôsobuje. Okrem klasiky v podobe rakoviny pľúc a kardiovaskulárnych chorôb k nim patria aj zažltnuté, miestami až vyhnívajúce zuby,  zostarnutá vyschnutá koža, vypadávajúce vlasy, rôzne ataky na genetický základ buniek, vysychanie slizníc, chronické kašľanie, pigmentové škvrny, zahnívanie nechtov a mnoho iných „príjemných“ vychytávok.

Aj keď by sa zdalo, že skutočným nepriateľom a hňupom je tu FAJČIAR, nie je to celkom pravda. Aj keď fajčiari za svoj zlozvyk nemôžu byť ospravedlňovaní, zbaviť sa tejto závislosti nie je naozaj jednoduché. Navyše, aj keď by ste si možno mysleli opak, štát si nad každým, kto začne fajčiť, mädlí s úsmevom ruky (o cigaretových koncernoch ani nehovoriac). Finančný obnos, ktorý totiž z každej jednej škatuľky plynie do štátnej kasy, tvorí viac ako jednu tretinu z ceny cigariet.

Denne nás zabíja viac ako 4000 jedov: A politikom je to úplne jedno!
Brazílska antifajčiarska kampaň na krabičkách cigarietDenne nás zabíja viac ako 4000 jedov: A politikom je to úplne jedno!

Je preto evidentné, že štát pre obmedzenie fajčenia nerobí nič navyše, čo by mu prikazovali európske smernice. Tento stav mu totiž vyhovuje. Kým v pokrokovejších spoločnostiach je zoznam zakázaných miest masívne rozšírený, na Slovensku sa politici neobťažujú zákonom schváliť ani obalové fólie s obrázkami smrteľných diagnóz. To by totiž mohol niekto prestať fajčiť, čo by znamenalo menej peňazí, a to predsa nikto nechce.

Príklad by si naši politici mohli zobrať hneď z niekoľkých západoeurópskych krajín, no najmä z Brazílie, ktorá proti fajčeniu vyrukovala najdrsnejšou možnou kampaňou. Obrázky, ktoré vám dnes v čiernom drsnom prevedení ponúkame, nepotrebujú azda žiaden komentár.

Zaujímavou novinkou vo svete fajčenia sú elektronické cigarety, ktoré v susednom Česku doslova valcujú tie tabakové. Je to najmä kvôli cene – zo svojho mesačného rozpočtu totiž pri nich miniete podstatne menej. Zareagoval už aj najväčší český výrobca tabakových výrobkov, ktorému rapídne klesli tržby a vyvíja preto vlastnú e-cigaretu. No a tiež sa preberajú kontrolné orgány, ktoré pochopiteľne chcú dohliadať na to, čo ľudia vlastne fajčia, vytvárať obľúbené byrokratické prekážky a otravovať všetkým život. Výrobcovia v tom však majú jasno a hovoria, že ľudia fajčia iba vodnú paru obohatenú iba o nikotín, bez ostatných škodlivín. Český časopis Týden dokonca urobil laboratórny výskum na vlastné náklady a výsledok bol naozaj prekvapujúci: Zloženie pary je údajne podobné ako zloženie klasických žuvačiek.

Nefajčiarka a fajčiarka: Fajčíš? Tvoja pleť trpí…Denne nás zabíja viac ako 4000 jedov: A politikom je to úplne jedno!

Cigaretový dym obsahuje aj tieto škodliviny:

  • arzén – používa sa ako jed na potkany
  • dioxíny – vznikajú pri spaľovaní odpadu
  • formaldehyd – používa sa ako jed na mole
  • kadmium – používa sa v umelých hnojivách
  • kyanid – používa sa ako jed na myši
  • močovinu – obsahujú ľudské splašky
  • oxid uhoľnatý – typický pre výfukové plyny
  • decht – nachádza sa aj v sadziach v komíne
  • nikotín – používaný ako jed na vošky
Typické zuby dlhodobého fajčiaraDenne nás zabíja viac ako 4000 jedov: A politikom je to úplne jedno!

Čo na vás čaká, ak prestanete fajčiť:

Abstinenčný príznak Trvanie % postihnutých, čo prestanú fajčiť
Podráždenosť / agresivita Menej než 4 týždne 50%
Depresia Menej než 4 týždne 60%
Nepokoj Menej než 4 týždne 60%
Porucha (zníženie) koncentrácie Menej než 2 týždne 60%
Zvýšená chuť do jedla Viac než 10 týždňov 70%
Pocit nestability pri chôdzi Menej než 48 hodín 10%
Nočné prebúdzanie Menej než 1 týždeň 25%
Zžierajúca túžba po nikotíne Viac než 2 týždne 70%
0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa zapojiť do diskusie?
Neváhajte sa podeliť o svoj názor

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *