Lyžovačka na Kubínskej holi, január 2019

Kubínska hoľa, január 2019

Správa z výletu

Tak ako každý rok, aj na tomto lyžiarskom zraze nás tu niektorí športovci čakajú už od utorka. Snehu je neúrekom a na lyžovačku počúvame zatiaľ väčšinou chvály. Je síce trochu zima a občas zasneží, ale na svahu sa dá vydržať kľudne celý deň.

Štvrtok, 24.1.

Postupne sa schádzame. Každé stretnutie a každé objatie zahreje, s niektorými sme sa videli naposledy presne pred rokom, s niektorými ešte nikdy. Po večeri dáme dohromady stoly, povieme nejaké organizačné pokyny a svojimi slovami sa predstavíme. Potom si vezme slovo Marcel a ponúkne nám na zamyslenie tému Abstinencia a šport. A hneď zatína do živého, keď popisuje, ako si dokážeme na športe uletieť a ako si pri ňom musíme strážiť hranice tak ako pri všetkom. Niektorí s ním súhlasíme, ďalší tvrdíme, že šport nám iba pomáha a nemáme v ňom žiadny únik ani prehnané ambície. V závere konštatujeme, že prínos športu pre abstinenciu a pre život ako taký je nesporný, pokiaľ si doňho nenápadne nenamontujeme závislosť. Pomaly sa rozchádzame do izieb a tešíme sa na zajtrajší deň.

Piatok, 25.1.

Aňuška P. je už od včerajška poriadne chorá, berieme ju teda do Kubína na vyšetrenie a máme v pláne návrat do Bratislavy. Stav je však taký vážny, že Laura s Aňuškou ostávajú na nemocničných lôžkach a bývalý šéf výpravy (medzitým stihol veliteľstvo odovzdať Palovi B.) sa vracia do hotela. Palo B. mu veľkoryso ponúka voľné lôžko vo svojej izbe, pani prevádzkarka však na základe dlhoročných skúsenosti jeho ponuku zamieta. V určitom veku vraj už treba rešpektovať súkromie.
Prevažná časť účastníkov sa vrhá na svah. Je piatok, čiže ľudí nie je až toľko ako cez víkend. Ľudka sa vyvezie až pod vlek Skibusom a naspäť sa odvážne vracia peši, za čo si vyslúži niekoľko uznanlivých pohľadov od pohodlných šoférov. Eva s Mirom odchádzajú na Oravský hrad, odkiaľ prinesú niekoľko naozaj vydarených dobových záberov. Večer sa podľa rokmi overenej tradície presúvame na plaváreň v Dolnom Kubíne. Najväčší zážitok z nás majú určite plavčíci, lebo zrejme sa im bežne nestáva, že si tam príde zablbnúť 15-členná partia s vekovým priemerom 55 rokov (a do toho rátam aj sedemročnú Mišku).

Sobota, 26.1.

Na programe je stále lyžovanie. Evka Č. s Milošom odchádzajú na bežkársku túru (zvolili podobnú trasu ako vo štvrtok, ale prešli asi o sedem kilometrov viac, čiže dokopy možno aj 25). Marcel si obúva skialpy a vrhá sa na hrebeň. Všetkých ostatných kolegov necháva ďaleko za sebou, ale potom mu príde akosi smutno, tak to otočí a ešte raz ich všetkých pozdraví. Evka M. s Edom a s deťmi volia tentoraz zasnežený kopec za hotelom, kde sa im podarí odhrabať nikým nestráženú trampolínu. Na zimu celkom neobvyklá aktivitka. Monike s Ľudkou sa podarí zohnať motorové vozidlo, tak sa doňho nenápadne naložia a inšpirované Evkou s Mirom trielia tiež na Oravský hrad. 660 schodov, ľudia! Svalovica alebo smrť. Tesne poobede má Miro K. na svahu nepríjemnú nehodu. Odvážajú ho do nemocnice, kde vysvitne, že má zlomenú ramennú kosť. Tvári sa pritom tak, ako keby si narazil palec, ale nie je to úplne sranda. Večer preňho prichádza syn a berú ho do nemocnice v Ružinove na operáciu. Držíme palce. Inak lyžiarskych nehôd bolo tento rok viac, spadol aj Palo V. a do Janka nabúral zozadu nepozorný snowboardista. Musíme dávať bacha, chlapi, nech môžeme prísť aj nabudúce. Večer máme hodnotiace kolečko a ďalšie zamyslenie. Výsledkom hodnotenia je, že sa sem vrátime aj o rok. Tému zamyslenia vyberá tentokrát Palo B. a debatujeme o tom, akým spôsobom upevňujeme svoje rozhodnutie abstinovať. Palovi B. sa dokonca podarí dostať pár slov aj z Pala Z. Katke H. to možno vyjde nabudúce.

Nedeľa, 27.1.

Asi desiati sa ideme ešte lyžovať, Marcel sa ešte raz prebehne na skialpoch a Natálka má dohodnutú ďalšiu hodinu lyžovania (videl som ju v akcii, budúci rok nás všetkých schová do vačku). Ľudka nás vyprevádza na svah, hrdinsky sa tam zdrží takmer dve hodiny a vracia sa s nami späť do hotela. Lúčime sa. Ďalší ročník za nami a zároveň ďalší ročník pred nami. Laura s Aňuškou sú stále v nemocnici, ale Aňuška je už v poriadku, v pondelok nás určite pustia domov. Ďakujem, priatelia.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa zapojiť do diskusie?
Neváhajte sa podeliť o svoj názor

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *