Vychádzka nad Krasňanmi

Vychádzka – sobota 3.2.2018, 14:00

 

Miesto stretnutia : Krasňany, turistický rozdeľovník Pekná cesta – Záhrady

 

Trasa: Pekná cesta – Spariská – Pod Chlmcom – Pekná cesta

Prevýšenie: cca. 360 m

Trvanie: cca. 3 h

Doprava: MHD alebo autami

Predpoveď počasia: teplota 2 – 4 °C, oblačno, zatiaľ je hlásený aj nejaký dážď, treba zobrať nepremokavé veci; keby veľmi pršalo, môžeme sa schovať pri horárni Krasňany, zjesť občerstvenie a utekať späť do tepla

Kontakt: Mário 0908 126 006

 

Poznámka:

V sobotu popoludní je to vždy trochu hra o čas, ale do piatej by sme mali byť určite späť v civilizácii. Pre istotu, ale naozaj iba pre istotu vezmem čelovku. Inak cesta od rozdeľovníka Pod Chlmcom po Krasňany je naozaj pekný lesný traverz.

 

Účastníci: Jožo, Mišo, Janka, Danka, Milka, Vierka, Katka, Mário, Dorka, Dodko

 

Správa z cesty:

 

Z Dúbravky sa vezieme dvaja na dvoch autách ako páni. Na mieste stretnutia je už drobná hŕstka turistov, po upresňujúcom telefonáte sa k nám pridávajú ešte Mišo s Jankou. Na úvod nás fotí Milkin Pišta, potom berie chorú vnučku Nelinku a idú domov variť.
Vyrážame po modrej. Zatiaľ sme na asfaltke, po ktorej môžu jazdiť autá, takže Jožo má čo robiť, aby mu každú chvíľku nejaké široké SUV nezrazilo raz Dorku a raz Dodka. Nakoniec sa šťastne presunieme nad horáreň za značku zákaz vjazdu.
Je pár stupňov nad nulou, ale kopec nás zahrial a aj z polojarného lesa sála akési podivné teplo. V rôznych dvojiciach, trojiciach až štvoriciach debatujeme o všetkom možnom, až kým nezahliadneme rozdeľovník Spariská. Dávame si krátku pauzu na čaj. Milka nás ponúka zo svojho polkilového balenia cukríkov a keď sa neobslúžime podľa jej predstáv, vytiahne ešte keksíky. Nakoniec všetko zbalí a vyhlási, že nabudúce neprinesie nič. Našťastie nás čaká ešte kus cesty, takže kým si stihneme dôsledky tohto vyhlásenia naplno uvedomiť, kráčame po červenej smerom na Kamzík.
Míňame prekrásne výhľady, lenže sme takí zabraní do rozhovorov, že si nevšimneme ani televíznu vežu. Asi nebola dostatočne osvetlená.
Pri rozdeľovníku Pod Chlmcom si robíme druhú a poslednú prestávku, potom už len cválame žltým traverzom. Začína sa stmievať. Výhodou je, že nemusíme chodiť ďaleko do lesa na záchod, ale tak nejak pudovo zvyšujeme tempo. Do Krasnian vchádzame už za svetla pouličných lámp, stihli sme to naozaj na chlp.
Robíme si záverečnú fotku a lúčime sa. Pane, ďakujeme za voňavý les, za svetlo, ktorým si nás sprevádzal vonku aj vnútri, a za všetky teplé slová, ktoré sme si nenechali pre seba.

 

Čestný paroh: Pištovi. Doviezol nám Milku, fujazdil domov navariť, postaral sa o chorú Nelinku a ešte sa pre Milku aj stihol vrátiť. Tomu hovorím time management.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa zapojiť do diskusie?
Neváhajte sa podeliť o svoj názor

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *