Výlet na Hohe Wand repete

Vychádzka – nedeľa 8.9.2013, 7:30

Miesto stretnutia: parkovisko pred Lídlom, Karlova Ves
Cieľ: Hohe Wand, Rakúsko
Vzdialenosť: cca. 144 km od Bratislavy (okolo dvoch hodín jazdy)
Výška: Od 800 do 1.135 m.n.m.
Trvanie: cca. celý deň
Doprava: autami
Kontakt: Julka 0903802040, Mário 0908126006

Poznámka:
Pre veľký úspech júlovej vychádzky sa Mladí srnci rozhodli, že si tento výlet do rakúskeho parku zopakujú. Informácie ostávajú nezmenené.
Na juhu Dolného Rakúska v blízkosti Wiener Neustadtu sa nachádza prírodný park Hohe Wand.
Zalesnená náhorná planina, ležiaca v nadmorskej výške od 800 do 1135 m, je po celý rok prístupná po veľmi kvalitnej ceste. Prírodný park je popretkávaný rozvetvenou sieťou turistických chodníkov. Navrchu na pútnikov čakajú zaujímavé atrakcie, akými sú napríklad „skywalk“, jedinečná vyhliadková plošina, Skalný chodník, vyhliadková veža, výbehy pre lovnú zver, Hora hier a zábavy, zoologická záhrada s malými zvieratkami a iné. Vhodné aj pre rodiny s deťmi, podľa očitých svedkov sa tam deťom naozaj veľmi páči.
Ceny vstupného na osobu (minule sme zistili, že vstupné je dobrovoľné a platí sa pri príslušnej atrakcii):
Dospelí od 1,80 €
Deti od 6 – 15 rokov 1,- €
http://www.hohe-wand.gv.at

Účastníci: Maca, Edita, Miňo, Monika, Danka, Stanka, Betka, Zuzka, Vlado, Janka, Ninka, Boris, Renee, Laura, Mário
Správa z cesty:
O pol ôsmej sú všetci účastníci nastúpení pred Lídlom. Čaká sa už len na hlavného navigátora Julku. Julka o pár minút naozaj prichádza, nesie však zlú novinu. Je nevyspatá a unavená zo včerajšieho lezenia, pod očami má obrovské kruhy a ruky sa jej trasú vyčerpaním. Odovzdá nám mapu, približne popíše možné trasy, odfotí sa s nami a odchádza.
Panika. Kto pôjde prvý? Bez Julky sme stratení!
Nakoniec sa dohodneme na poradí a v husom pochode vyrážame smerom k Bergu. Dohodnuté poradie nám vydrží po najbližšiu pumpu, našťastie sme dostatočne uvedomelí a čakáme sa. Bez väčších problémov prefrčíme Rakúskom a parkujeme v malej dedinke pod západnou stranou Hohe Wandu.
Vrháme sa na Julkinu mapu, každý drží jeden koniec a okolo miesta, kde parkujeme, krúži pätnásť nedočkavých prstov. Nakoniec odsúhlasíme výstup po žltej a po povinnom keksíku a jablku stúpame strmo hore.
Stúpame čoraz strmšie, sem tam sa objaví osamelý rebrík alebo oceľové lano. Ninka s mini bábätkom v brušku zvažuje, či nemá zvoliť ľahšiu cestu. Zatiaľ pokračuje s nami. Stúpanie sa zostruje, v podstate lezieme kolmou stenou priamo hore. Ninka si vyspevuje a teší sa z výhľadu.
Prvá vylieza na hrebeň mladá šampiónka Renee a pohodlne si sadá do trávy, pretože ju čaká dlhé čakanie na ostatných. To je tak, keď je niekto vo forme. O štvrťhodinku sme hore všetci a dávame si obedovú prestávku. Za zmienku stojí Macina výborná čokoláda a Vladov piknikový servis. Chodím po horách už nejaký ten mesiac, ale ešte som nevidel turistu, čo by si so sebou vliekol sklenené poháre. Nech sa páči.
Fotíme sa pri vrcholovom kríži, dopĺňame vodu a pokračujeme po hrebeni po červenej. Výhľad je prekrásny, o chvíľu však končí a naša cesta sa stáča do lesa. Nevadí, však prejdeme kúsok po lese a budeme zase vonku. Cesta však nemilosrdne klesá a pribúda nepríjemných pádov. Editka, Renee, ja…Nejaká tá modrinka, nejaká tá slza, ale ide sa statočne ďalej.
Sme na križovatke červenej s neznámou cestou, ktorá má však mimoriadne príťažlivý sklon. Kým sa stihneme rozhodnúť, či Miňo s Monikou vezmú Renee na Skywalk a dobehnú nás neskôr, prví prieskumníci sa z neznámej cesty vracajú, pretože je slepá. Pokračujeme spolu ďalej a prichádzame k žltej s rovnako príťažlivým sklonom. Nápad s rozdelením chvalabohu nakoniec zavrhujeme a pokračujeme v klesaní k autám. O tretej je po túre. Nestihli sme chatu s čajom a rezňom, nestihli sme Skywalk a nestihli sme Zoo. Okrem týchto atrakcií sme však videli takmer všetko. Aspoň máme dôvod na zopakovanie akcie. Vlado sa lúči prvý, aby stihol využiť omylom zakúpenú diaľničnú známku, ostatní cestujeme vo svorke aj späť. Najprv sa mi zdalo, že to bolo krátke, ale kolená potvrdzujú, že sme zdolali pekný kus cesty. Ďakujeme pane za hojnú účasť, za perfektne zabezpečené počasie aj za schopnosť diskutovať, rozhodovať a korigovať. Dovidenia nabudúce.
Čestný paroh Mladého srnca: Renee. Kráčala ako mladý vikingský bojovník a neodradil ju ani otlak na nohe ani nepríjemný pád. Betke. Zabojovala a prišla medzi nás. Máme ťa veľmi radi, Betka.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa zapojiť do diskusie?
Neváhajte sa podeliť o svoj názor

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *